Log in
    

Dempster i Normand zaliczają duży sukces w Chinach

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

GrosvenorAmerykanin Kyle Dempster i Szkot Bruce Normand wytyczyli direttissimę północno- zachodniej ściany Mt. Grosvenor, położonej w chińskiej prowincji Syczuan.

Mt. Grosvenor (6376m), sąsiadka nieco wyższej Gongga Shan, również znanej jako Mina Konka, była zdobyta jedynie raz, w 2003 roku, przez zespół w składzie Roger Payne i Julie-Ann Clyma, którzy wspięli się zachodnią granią.

Według wiadomości nadesłanej przez francuskiego wspinacza Christiana Trommsdorffa, który również wspinał się w rejonie Gongga Shan, Dempster i Normand wspięli się 1300-metrowym żlebem prowadzącym wprost na szczyt. Zajęło im to jeden, długi dzień wspinaczki. Dalsze szczegóły nie są jeszcze znane. Krótko po tym Trommsdorff i jego partner Jean Annequin, weszli w drogę nieco na prawo od głównego kuluaru, ale wycofali się z powodu silnych wiatrów podczas biwaku. Obydwa zespoły planują atak na Mt. Edgar (E-Gongga 6618m.), górę, na której w 2009 roku amerykański zespół: Jonny Copp i Micah Dash oraz filmowiec Wade Johnson, zginęli w lawinie.

Linię przez główny żleb Grosvenora podejmowano dwukrotnie przez Brytyjczyków: Andy Cave i Mick Fowler w 2003 r., oraz zespół koreański Ahn Chi-young, Heo Young-cheol i Yun Young-Joon w 2009. Obydwa zespoły zawróciły przed połową drogi z powodu luźnych skał i słabej asekuracji.

Dempster i Normand wspinali się już wspólnie w kilku rejonach Chin, włączając w to bardzo udaną ekspedycję na masyw Xulian w rejonie Tien-szan, podczas której wspólnie z Jedem Brownem zdobyli północną ścianę Xulian West, którą to zasłużyli sobie na tegoroczną, prestiżową nagrodę Piolets d’Or (Złotego Czekana).

 

Zachodnia ściana Grosvenor z  dobrze widocznym głównym żlebem

Grosvenor od zachodu, z dobrze widocznym głównym żlebem (fot. Christian Trommsdorff)

Źródło: thebmc.co.uk