Log in
    

Pierwsze wejścia ekipy z the Alpine Club w Indiach

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

NewsImage.aspx Pięciu członków brytyjskiego Klubu Alpejskiego właśnie wróciło z zakończonej sukcesem wyprawy w Indyjską część Himalajów,  gdzie zdobyli cztery dziewicze szczyty. Klub Alpejski zorganizował szereg spotkań w ciągu roku od weekendów w gritowym Peak District do poważniejszych wypraw w góry wysokie. W ostatniej z nich udział wzięli Derek Buckle, Michael Cocker, Drew Cook, John Hudson i Laura Millichamp. Ekipa działała na terenie Himalachal Pradesh w dolinie Jiwa Nala.

Dolina rozciąga się na zachód w kierunku rzeki Beas, na południe od znanego kurortu turystycznego Manali, w rejonie Banjar. Rejon został polecony jako cel wyprawy Klubu przez Harisha Kapadi’ego. Najprawdopodobniej nigdy wcześniej nie był odwiedzony przez wspinaczy.

Wejście do doliny jest możliwe wyłącznie w dwóch trudno dostępnych miejscach , które jednak nie zawsze możliwe są do pokonania. Wysokość szczytów w  sięga 5,445m. Z wysuniętego obozu poniżej jęzora lodowca Buckle , Cocker i Cook osiągnęli wyższy lodowiec przechodząc stromy śnieżny kuluar i dokonali pierwszego wejścia na Snow Leopard Peak(5,365m) mikstową drogą. Członkowie wyprawy zdobyli także dziewicze Tribulation Point(5,125m) oraz Sentinel Peak (5,140m), które leżą w pobliżu Snow Leapard Peak. Po założeniu kolejnego obozu odhaczyli także Snowcock Point(4,890m) na południu doliny.

 

Teren Himalajskiego Parku Narodowego jest znany z występowania unikalnej fauny , zespół często spotykał niedźwiedzie oraz lamparty śnieżne na swojej drodze.

 

NewsImage.aspx

         Derek Buckle na Snow Leopard Peak

 

Źródło: www.thebmc.co.uk