Logo

Plein Sud na Grandes Jorasses

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

16 listopada doborowy zespół brytyjski Matt Helliker i Jon Bracey dokonał prawdopodobnie drugiego przejścia Plein Sud (900 m, VI, WI4+/5 R, M6+) na południowej ścianie Grandes Jorasses.

Plein Sud

Matt Helliker na Plein Sud. Fot. Jon Bracey

Południowa ściana Grandes Jorasses nie słynie z krótkiego podejścia. Brytyjczycy podchodzili pod drogę około 7 godzin (głęboki śnieg, morena, seraki, mokre płyty... sam miód :-).

Po biwaku wystartowali o 3.30, aby jeszcze w cieniu przewspinać pierwsze 650 metrów ściany. Plein Sud rzadko ma odpowiednie warunki. Oferuje delikatne mikstowe i lodowe wspinanie. Linia kontrowersyjnie kończy się około 60 metrów poniżej grani Tronchey, z powodu terenu, który nie jest możliwy do przejścia bez użycia spitów.

Matt i Jon mieli w planach przedłużenie Plein Sud do grani, a następnie do szczytu Grandes Jorasses. Gdy jednak doszli do końca drogi, zdali sobie sprawę, że pierwsi zdobywcy podjęli słuszną decyzję co do zjazdu. Teren poniżej grani oferował pokaźną liczbę luźnych bloków, które mogłyby spaść na asekuranta.

W tej sytuacji postanowili zjechać wzdłuż linii wcześniej pokonanej drogi. Poniżej ich komentarz na temat przejścia:

„Jest to jedna z tych dróg, na których warunki są rzadko spotykane. Przedłużenie Plein Sud do szczytu będzie wymagało o wiele lepszych warunków niż my napotkaliśmy. Jednakże droga oferuje i tak fantastyczne wspinanie. Dziękujemy autorom pierwszego przejścia ( Sergio De Leo, Michel Coranotte, Marcello Sanguineti, Maro Appino).”

Plein Sud zostało wytyczone 22 maja 2010 (900 m, VI, WI4+/5 R, M6+). Patrz news

Źródło: ukclimbing.com

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski