Logo

Nowa mikstowa droga w masywie Mont Rouge di Greuvetta

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zgrany brytyjski duet: Jon Bracey i Matt Helliker wytyczyli 20 listopada nową zimową drogę Eyes Wide Shut na północno-wschodniej ścianie Mont Rouge di Greuvetta (3477 m).

Matt Helliker na Eyes Wide Shut. Fot. Jon Bracey

Panowie docelowo chcieli dokonać drugiego powtórzenia Coracrazion, linii wytyczonej w 1986 roku przez Marka Charltona i Jona Silvestera na północnej ścianie Mont Greuvetta, lecz okazało się, że warunki są zbyt słabe. Zdecydowali się na północno-wschodnią flankę Mont Rouge di Greuvetta. 900 metrowa ściana stanowiła kuszący cel, bo według dostępnych źródeł, nigdy nie była przebyta.

Helliker i Bracey wrócili pod ścianę 10 dni później, odkrywając, że jest teraz mocno pokryta śniegiem. Po wbiciu się w ścianę napotkali trudności mikstowe do M6. Niestety z powodu dużej ilości śniegu postępy na drodze były wolne. W połowie dnia przebyli niecałe 1/3 ściany. Na szczęście udało się im dotrzeć do cienkiej linii lodu która znacznie przyśpieszyła wspinaczkę. Po kilku kominach, stopniach skalnych, cienkim lodzie udało im się osiągnąć grań szczytową. Jeszcze tylko 2 wyciągi do wierzchołka, a następnie 7 godzin zejścia (łącznie 20 zjazdów wzdłuż linii drogi).

Jon Bracey na drodze. Fot. Matt Helliker

Luca Signorelli, będący „ekspertem” w tamtejszej topografii stwierdził, że jest kilka starych dróg Ugo Manera wytyczonych w lewej części ściany, lecz nie wchodzą one na wierzchołek. Prawdopodobnie Eyes Wide Shut są pierwszą linią która pokonuje ścianę i wchodzi na wierzchołek. Trudności to ED1, M6, A0, UIAA IV+, lecz najważniejsze to że jest piękna i godna polecenia!

Eyes Wide Shut. Fot. Bracey / Helliker

Źródło: planetmountain.com, ukclimbing.com

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski