Log in
    

Garść mocnych przejść w Patagonii

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wyjątkowo dobre warunki jak na Patagonię, zaowocowały wysypem świetnych przejść. Ze względu na ich ilość nie jesteśmy wstanie opisać wszystkich dokładnie. Wygląda na to, że ten sezon będzie wyjątkowy pod względem ilości przejść.

Widok na Filar Goretta. Fot. arch. Luka Krajnc

Aguja de l’S

Na tym małym szczycie w grupie Fitz Roy działali Amerykanie - Josh Huckaby i Mikey Schaefer, którzy wytyczyli Carney Papas 7a+, A0. Nowość biegnie wzdłuż serii ewidentnych rys pomiędzy The Gentlemen's Club i The Wormhole Theory.

Cerro Torre

Na tej wyjątkowej górze działali Colin Haley i Chad Kellogg. Efektem ich wspinania była kombinacja The Corkscrew, która najpierw biegnie wzdłuż SE arête następnie przewija się na zachodnią ścianę by połączyć się z Ragni Route. Ta logiczna linia została pokonana w 2008 roku przez Ole Lied i Atle Saeland, którzy mając w planach klasyczne przejście, zostali zatrzymani przez grzyb śnieżny na początku Wariantu Salvaterry. Dlatego przez 70 metrów używali spitów na Drodze przez Kompresor. Haley i Kellogg nie korzystali z nich, dzięki czemu mogą sobie zaliczyć pierwsze „czyste przejście”.

The Corkscrew na Cerro Torre. Fot. Damian Llabres / www.solararg.com.ar

Fitz Roy

Flavio Daflon i Sergio Tartari wytyczyli nową drogę Samba do Leao. Przejście trwało trzy dni i odbyło się w stylu alpejskim. Nowość startuje na lewo od Tehuelche, przecina w górnej części Afanassieff. Łącznie ma 30 wyciągów, w tym 28 dziewiczym terenem, który nie przekracza francuskiego 6c.

Linia drogi The Real Kekec. Fot. Rolando Garibotti

Na początku roku słoweński zespół (Luka Krajnc i Tadej Krišelj) wytyczył The Real Kekec na filarze Goretta. Nowa droga zaczyna się na lewo od Hudičeva Zajeda zwanego Diabelskim Zacięciem, linii wytyczonej również przez Słoweńców. The Real Kekec ma jeden wspólny wyciąg z Diabelskim Zacięciem, a następnie odbija w prawo w 800 metrów dziewiczego terenu. Już pod koniec samego filara ma wspólny wyciąg z Casarotto. Po biwaku na szczycie Słoweńcy zjechali Drogą Francuską. The Real Kekec ma trudności do 6c+, A2. Wytyczona w stylu alpejskim, bez spitów w pięciodniowej akcji górskiej.

Źródło: planetmountain.com, pataclimb.com