Log in
    

Sześć pierwszych wejść w górach Antarctic Peninsula

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Siedmioosobowa  expedycja z Alpine Club, pod przewodnictwem  antarktycznego podróżnika Phila Wickensa,weszła na 6 niezdobytych dotychczas szczytów w górach Antarctic Peninsula, na północny Peninsula.

Derek Buckle, Mike Fletcher, Stuart Gallagher, Richmond MacIntyre, Olly Metherell, Wickens i Dave Wynne-Jones z Sydney podróżowali do południowego sektora Lemaire Channel, skąd weszli na lodowiec Hotline i tam założyli bazę na 850m npm. Z bazy zaatakowali szczyt Nygren 1454m oraz nienazwany szczyt, który dotychczas widniał na angielskich mapach jako Mt Shackleton. Wspinacze zaproponowali nazwę Mt Faraday o wys. 1476m. Następnie ekspedycja weszła jako pierwsza na szczyt Mt Matin południowo-zachodnią drogą.

Szczyt ten był nazwany wcześniej przez francuskiego eksploratora Charcota. Jego wysokość wówczas oszacowano na 1369m npm, która to wysokość widniała na mapach do tej pory. Wyprawa skorygowała te wysokość o ponad 1000m wyżej na 2415m. Jest to najprawdopodobniej najwyższy szczyt w północnej Peninsulii. Następnie obóz został przeniesiony pod Mt Cloos.  Stąd wspięli się na kolejne dwa szczyty. Po przeniesieniu się na południową stronę Ferguson Channel przy wejściu do Paradise Harbour, dokonali 3 wejścia na Banck a następnie pierwszego wejścia na Inverleith 2038m północną ścianą. Następnie wszyscy wrócili do Australii.