Log in
    

Mocne przejścia na Alasce

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W maju i czerwcu na Alasce działało kilka mocnych zespołów, albo nadal jeszcze łoi i niedługo będziemy zmuszeni aktualizować tego newsa. Tymczasem Powstały co najmniej dwie nowe drogi, oraz Austriacy powtórzyli słynny Tooth Traverse.

The Reality Face (AI5, 1650 m)

W dniach 21-24 maja Jens Holsten, Seth Timpano i Jared Vilhauer wytyczyli nową linię na wschodniej ścianie Reality Peak (4061 m). Szczyt ten jest jednym z satelitów Denali.

Linia drogi The Reality Face. Fot. Jared Vilhauer

24 maja rozpoczęli wspinaczkę. Typowe dla alaski wspinanie w śniegu i śnieżnych rynnach sprawiło, że pierwsze 17 godzin do biwaku, nie było bynajmniej nudne. Finalne 400 metrów granią do wierzchołka okazało się "bardziej spionowane, dłuższe i straszniejsze niż się spodziewaliśmy".

Seth Timpano podczas wspinaczki w środkowej części drogi. Fot. Jared Vilhauer

Austriacy

Alex Bluemel i Gerry Fiegl w tym czasie przebywali w rejonie Ruth Gorge, gdzie poprowadzili nową drogę Beauty and the Beast 7a+ A3 650 m, oraz dokonali drugiego powtórzenia słynnego Tooth Traverse.

Najpiękniejszy wyciąg drogi Beauty and the Beast. Fot. arch. Bluemel/Fiegl

Po tygodniu czekania na warunki wbili się w ścianę Gargoyle, gdzie przeszli logiczny i dziewiczy ciąg rys. Droga Beauty and the Beast charakteryzuje się pięknym wyciągiem w dolnej części i kaprawym w górnej. Stąd i nazwa.

Ściana Gargoyle z linią drogi. Fot. arch. Bluemel/Fiegl

Jako drugą drogę postanawiają przejść słynny Tooth Traverse (za namowami autorów pierwszego przejścia: Freddie Wilkinsona i Renana Ozturka, którzy przebywali w rejonie w tym samym czasie).

Czujne trawersowanie do Missing Tooth. Fot. arch. Bluemel/Fiegl

Tooth Traverse to pięć mil powietrznej grani biegnącej masywem Mooses Tooth (3204 m n.p.m.) z Espresso Gap do Ruth Gap. Przejście zajęło im 4 dni (6-10 czerwca 2013).

Panowie w BC, a w tle Tooth Traverse. Fot. arch. Bluemel/Fiegl

Źródło: alpinist.com, goryonline.com