Log in
    

Nowozelandzka ekstrema zdobyta

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Guy McKinnon samotnie przeszedł zachodnią ścianę Tutoko, która była najwyższą niezdobytą ścianą w Nowej Zelandii.

Tutoko (2746 metrów), najwyższy szczyt gór Darran posiada 1900 metrową ścianę. Dodatkowo znajduje się daleko od cywilizacji, skała jest krucha.

Tutoko z wyrysowaną linią wspinaczki McKinnona. Fot. GuyMcKinnon

Pierwsze wejście na wierzchołek miało miejsce w 1924 roku, za sprawą Samuela Turnera i Petera Grahama. To była już czwarta próba Turnera. Finalnie szczyt zdobyli północno-zachodnią granią.

Próbę zdobycia zachodniej ściany podjęto tylko raz. Latem 1974 roku Dave Bouchier, Buth Hill i Pete Moore doszli do headwall'u.

Nowozelandzki magazyn „The Climber” w 2010 roku opisał najtrudniejsze niezdobyte ściany Nowej Zelandii. W tym m.in. zachodnią Tutoko.

McKinnon samotnie przeszedł ścianę, napotykając doskonałe alpejskie warunki, oraz „ nie za trudne wspinanie”, aczkolwiek „dużo”. Całość zajęła mu 8,5 godziny.

Drogę wycenił - w lodowej skali gór Darran - na VI, 4+, którą ciężko porównać chociażby do francuskiej.

Nowozelandczyk zszedł północno-zachodnią granią, zabiwakował, a następnego dnia stwierdził, że nie ma szans na zejście. Zmuszony został po raz kolejny wejść na wierzchołek i zejść północną ścianą. Samo zejście zajęło mu 21 godzin.

To nie było pierwsze spotkanie McKinnona z Tutoko. W 2011 próbował przejść zachodnią ścianę, lecz było zbyt trudno i stresująco, a w 2012 warunki nie dopisywały.

Źródło: thebmc.co.uk