Logo

Zimowa łańcuchówka na Tre Cime

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ueli Steck i Michi Wohlleben zrobili zimową łańcuchówkę złożoną z trzech dróg na poszczególnych szczytach Tre Cime di Lavaredo. Wszystko udało im się zrobić w 15 godzin i 42 minut!

Tre Cime z zaznaczonymi drogami. Fot. arch. Ueli Steck

Swoją łańcuchówkę zaczęli 17 marca od Cima Ovest, gdzie w czasie 3 godziny 37 minut przeszli Drogę Cassina (VIII, lub VI+/A0, 650 m). Wcześniej planowali, że ta wspinaczka zajmie im 6-12 godzin. W ciągu godziny dostali się na przełęcz pomiędzy Cima Ovest i Cima Grande.

Tam czekał na nich wspólny przyjaciel z jedzeniem i napojami. Następnie Drogą Comiciego (VII lub VI/A0, 500 m). Dół zrobili solo, kluczowe wyciągi długimi wyciągami, a końcówkę na lotnej asekuracji. Na szczycie Cima Grande stanęli po 4 godzinach i 47 minutach.

O 21.00 byli pod Cima Piccola, gdzie czekało na nich wsparcie w postaci jedzenia i napoi. Początkowo wspinali się mikstowym terenem do przełączki na północnej ścianie. Stamtąd już Innerkoflerem (IV+). Na szczycie byli 20 minut po północy.

Michi całą łańcuchówkę podsumowuje:

„Liczyliśmy, że całość zajmie 30, lub więcej godzin. 15 godzin i 42 minut od startu pod Cima West po szczyt Cima Picolla – jesteśmy naprawdę zaskoczeni tym wynikiem, ponieważ dobre zespoły potrzebowały po 10-20 godzin na jedną drogę. Muszę jednak powiedzieć, że napieraliśmy naprawdę ostro i ekstremalnie na lekko. Bez liny do zjazdów, palnika, tylko w kurtkach. Wspinaliśmy się naprawdę szybko... oraz mieliśmy wsparcie dwóch przyjaciół.
Czasem zdarzają się dni, gdy wszystko jest perfekcyjne – warunki są dobre, zespół świetny.”

Źródło: uelisteck.ch

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski