Log in
    

Złote Czekany 2014 otrzymali...

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Sobotę w Courmayeur laureatami Złotych Czekanów zostali: Ueli Steck za Annapurnę, Rafał Sławiński i Ian Welsted za północno-zachodnią ścianę K6. Specjalne wyróżnienie otrzymali Stephane Benoist i Yannick Graziani. Nagrodę za całokształt otrzymał John Roskelley.


Zwycięzcy. Fot. Piolet's d'Or

Południowa ściana Annapurny solo
Po rezygnacji partnera, Ueli zdecydował się na samotną wspinaczkę południową ścianą Annapurny. Pomimo tego, że nie wiedzieli jakie warunki napotka powyżej 6500 metrów. Dokończył linię zespołu Béghin-Lafaille. Podsumowując przeszedł ścianę, wytyczył nową linię, w stylu alpejskim, solo i do tego na ośmiotysięczniku.

Północno-zachodnia ściana K6
Rafał Sławiński i Ian Welsted dokonali wejścia na dziewiczy szczyt (wielokrotnie wcześniej atakowany przez inne zespoły). Kanadyjczycy musieli się zmierzyć z trudnym mikstowym wspinaniem. W czwartym dniu wspinania zdali sobie sprawę, że nie uda się im dostać do grani. Zdecydowali się na zjazd do wiszącego lodowca i wspinaczkę z powrotem do grani, z ominięciem wcześniejszego miejsca.

Nominowani i zwycięzcy. Fot. Giuseppe Di Mauro

Specjalne wyróżnienie
Jury zdecydowało się, że warto wyróżnić przejście zespołu Stéphane Benoist i Yannick Graziani. Przeszli oni południową ścianę Annapurny prawie tak samo jak Ueli Steck (innymi wariantami). Musieli zmierzyć się z większymi trudnościami (M5+/M6). Podczas zejścia Stephane chorował, lecz udało im się cało "wyrwać ze ściany".

Wreszcie, podczas gali nagrodę za całokształt działalności otrzymał John Roskelley.