Log in
    

Katharsis na ścianie Trollveggen

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dnia 9 lutego Marcin Tomaszewski oraz Marek Raganowicz zakończyli trwającą 19 dni wspinaczkę na północnej 1100 metrowej ścianie Trollveggen w Norwegii. Wytyczona droga przebiega w głównym spiętrzeniu urwiska i stanowi samodzielną linię, która nazwana została przez alpinistów Katharsis.

Górne partie drogi. Fot. arch. Marcin Tomaszewski

W trakcie wspinaczki zespół zmagał się ze złą pogodą - min. huraganem Ola, zalodzeniem ściany oraz częstymi lawinami pyłowymi skutecznie spowalniającymi zdobywanie nowego terenu. Noce alpiniści spędzali w portaledgu. Napotkane trudności sięgają M7/A4 co w połączeniu z powagą i specyfiką ściany Trollveggen tworzy wymagającą, światowej klasy oraz stylu drogę alpine big Wall.

Na stanowisku. Fot. arch. Marcin Tomaszewski

Tomaszewski i Raganowicz jako pierwsi postanowili zmierzyć się ze ścianą bez wcześniejszego „poręczowania” co skutkowało rozpoczęciem wspinaczki z pierwszym biwakiem położonym u podstawy ściany. W przeszłości zimą ściana została pokonania tylko przez jeden zespół dwuosobowy, który powtórzył istniejącą drogę.

Górne partie Katharsis. Fot. Marek Raganowicz

Katharsis jest jedną z dwóch wytyczonych w zimie na ścianie Trolli. Pozostałe pokonywane były w sezonie letnim. Drugą jest droga Krasnojarsk wytyczona przez 6 osobowy zespół , który taktycznie zaporęczował całą ściany ok. 1000 metrów.  Ze względu na powagę urwiska zimowe przejścia odbywają się drogami istniejącymi w wieloletnich odstępach w wykonaniu zespołów wieloosobowych.

Przybliżony przebieg drogi Katharsis. Opr. Marcin Tomaszewski

Marcin Tomaszewski