Logo

Eiger i Matterhorn północnymi ścianami

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z okresu dobrej pogody w Alpach, dwa zespoły pokonały północne ściany Matterhornu i Eigeru. W dniach 21-22 kwietnia Drogę Schmidów na Matterhornie przeszedł Tomek Urbański i Janusz Ryszewski. Dzień później Adam Ryś i Marcin Rutkowski wystartowali na północnej Eigeru. Dzień później zameldowali się na szczycie.

Trawers Hintestosera. Fot. Adam Ryś

Tomek Urbański i Janusz Ryszewski warunki mieli dość ciężkie.

Wystartowali o 4.30. Pogodę mieli super, ale braki aklimatyzacyjne i twardy lód w ścianie sprawił, że na szczycie zameldowali się w środę o około 18.00. Wspinali się non stop. O 24.00 byli w Solvayhütte, a rano zeszli do Hörnlihütte. Nie obyło się bez halucynacji na zejściu :).

Na szczycie Matterhornu. Fot. Tomek Urbański

Poniżej opis Adam Rysia apropo przejścia Eigeru

Eiger przeszedłem z Marcinem Rutkowskim z Kw Wrocław  dniach 22/23.04.2015.
 
W ścianę weszliśmy ok godziny 9:00 po wyjeździe pierwszą kolejką na stację Eigergletscher. Warunki w ścianie były świetne. Ślad założony przez poprzedników bardzo ułatwiał orientację. Ok. godz 18-tej dotarliśmy ponad Lodowy Komin w Rampie, po czym zjechaliśmy 60 metrów na wygodny biwak. Następnego dnia ok. 13.30 zameldowaliśmy się na szczycie:) Najtrudniejsze wyciągi skalne pokonaliśmy A0 (Trudna Rysa, Lodowy Komin, Krucha Rysa) oraz trawersy po poręczówkach. Zeszliśmy zachodnią ścianą do kolejki, którą zjechaliśmy do Grindelwaldu.
 
 
Na szczycie Eigeru. Fot. Adam Ryś

Przejście tej ściany było dla mnie ostatnim etapem pokonania tzw. Trylogii Alpejskiej, czyli przejścia trzech północnych ścian: Grandess Jorasses, Matterhornu i Eigera. GJ przeszedłem dwukrotnie. 17.07.2014 drogą Całun, do szczytu Point Walker, również z Marcinem Rutkowskim. Dnia 26.09.2014 Kombinacją dróg Polskich z austriackim przyjacielem Gerym Straizingerem i jego kolegą Mariem. Natomiast Matterhorn pokonałem 31.10.2014 również z Gerym.

Więcej zdjęć i opisów można znaleźć na www.naszewspinanie.info

 

 

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski