Log in
    

Filar Cassina dla Polaków

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

1 czerwca o godzinie 17.00 na szczycie Denali po przejściu Filara Cassina zameldowali się Janusz Gołąb, Wojciech Grzesiok i Andrzej Życzkowski. Aktualnie znajdują się już w High Campie na drodze normalnej. Jest to trzecie polskie przejście tej drogi.

filar cassina na denali

Filar Cassina. Fot. Gerlinde Kaltenbrunner

Tak opisywał Filar Cassina Janusz Gołąb:

Filar Cassina to najwybitniejsza formacja południowej ściany. Droga z bazy na szczyt wynosi ok. 2438 m (8000 ft.). Baza znajduje się na wysokości 2195 m (7200 ft.), a szczyt - 6194 m n.p.m. (20.320 ft.).

Pionierem drogi był Riccardo Cassin, który w 1961 r. dokonał pierwszego przejścia, uprzednio wyznaczając linię wspinaczki na szczyt na podstawie zdjęć lotniczych. Po przejściu drogi Cassin otrzymał depeszę gratulacyjną od prezydenta Johna Kennedego.

Pierwsze polskie przejście zachodniego żebra południowej ściany przypada na rok 1974. W wyprawie pod kierownictwem Henryka Furmanika wzięli udział alpiniści z dwóch śląskich Klubów Wysokogórskich – Gliwickiego i Katowickiego, w tym m.in. Jerzy Kukuczka, który nabawił się tam rozległych odmrożeń stóp. Trzeba jednak zaznaczyć, że przejście to było znacznie łatwiejsze niż droga Cassina – zdobyli szczyt przez West Rib i przez West Buttress.

W 1989 r. miało miejsce pierwsze polskie wejście środkiem południowej ściany - Filarem Cassina. Kierownikiem 4-osobowego zespołu był Leszek Cichy.

Drugiego przejścia dokonał Rafał Sławiński i Joshua Lavigne w 2011.

Denali słynie z trudnych warunków pogodowych – w niewielu miejscach na świecie pogoda potrafi zmieniać się aż tak dramatycznie. Unikalną cechą Denali jest intensywne zimno i niższe ciśnienie niż w innych górach na tej samej wysokości (a zatem w powietrzu jest mniej tlenu).

Warto także wspomnieć o pewnej osobliwości związanej z Denali – bez względu na wybraną drogę podejścia, wspinacze musza przejść przez Dolinę Śmierci (Valley of Death), gdzie często dochodzi do katastrofalnych w skutkach lawin stanowiących dodatkowe ryzyko. Z kolei z Kuluarem Japoński m wiążą się lawiny kamienne i lodowe.

Droga Cassina ze swoją elegancką i wymagającą linią, mimo że dziś jest już standardem, to wciąż pozostaje poważnym wyzwaniem dla zespołów próbujących ją przejść.

--
Źródło:
npm.pl „Jubileusz na Denali” - Andrzej Życzkowski
wspinanie.pl „Ważne postacie alpinizmu. Riccardo Cassin - człowiek z kamienia” Mariusz Wilanowski
drytooling.com.pl „Rekord szybkości na Drodze Cassina na Denali - Aktualizacja!”
kw.warszawa.pl „Sylwetki członków honorowych - Leszek Cichy”
drytooling.com.pl „Leszek Cichy - "Gdyby to nie był Everest"
wgorach.com „Wyprawa na Mount McKinley” Andrzej Niziński
Artur Hajzer „Korona ziemi. Nie-poradnik zdobywcy”

Źródło: profil FB "Polish Annapurna IV Expedition"