Logo

The Super integrale de Peuterey zimą w 6 dni!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

12 lutego 2011 francuzi Aymeric Clouet, Jérôme Para i  Pierre Labbre dokonali najszybszego zimowego przejścia The Super integrale de Peuterey, wliczając w to grań pomiedzy Centralnym Filarem Freneya i Filarem Dérobé.

Pilier Central i Pilier Dérobé ph Mario Sertori

Filar Centralny Freney i Pilier Dérobé. fot. Mario Sertori

Zespół wystartował z Courmayeur 7 lutego, 29 lat po pierwszym  niesamowitym zimowym przejściu Renato Casarotto (który otworzył również nową drogę na Mont Blanc z Filaru Freneya). Udała się im pogoda, która przez 6 dni była perfekcyjna.

Grań Peuterey

Grań Peuterey. fot.

Po jednym dniu wspinaczki, osiągneli podstawę zachodniej ściany Aiguille Noire de Peuterey, która pokonali Drogą Vitali-Ratti, następnie Drogą Gervasutti przez południowo-zachodnią ścianę Pic Gugliermina. By stamtąd uderzyć przez grań Aiguille Blanche de Peuterey, kończąc pierwszym przejściem przełęczy pomiędzy Filarem Centralnym, a Pilier Dérobé.

Zdobywcy na szczycie Mont Blanc

Ekipa po przejściu grani.

Jak do tej pory jest to najszybsze przejście grani (6 dni) w zimie. The Integrale de Peuterey po raz pierwszy w zimie przeszedł Renato Casarotto w 15 dni (1-15 luty 1982). W lutym 2003 Patrick Pessi, Stéphane Benoist i Patrice Glairon przeszli grań w 10 dni.

Źródło: Up-climbing.com

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski