Logo

3 znane przejście na Mont Blanc przez Peuterey Super-integral

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

alt

Francuscy wspinacze Aymeric Clouet, Pierre Labbre i Jérôme Para dokonali trzeciego znanego w historii wejścia drogą Peuterey Super-integral na Mont Blanc.

Przepiękna droga Peuterey Integral to najdłuższa droga na szczyt Mont Blanc. Ma ona ponad 4500 metrów. Przechodząc ją przechodzimy przez wszystkie formacje terenowe możliwe w tym rejonie. Zaczyna się południową drogą Aiguille Noire de Peuterey, następnie trawersuje Aiguille Blanche de Peuterey by skończyć klasyczną drogą Peuterey.


Zimą 1982 roku, legendarny włoski wspinacz Renato Casarotto, dokonał solowego przejścia drogą i nazwał ją Super-integral. Jego droga to kombinacja trzech bardzo trudnych dróg, które prowadziły najpierw zachodnią ścianą Aiguille Noire via the Ratti-Vitali (pierwsze solowe zimowe wejście), południowo-zachodnią ścianą Gugliermina via the Boccalatte-Gervasutti Route (kolejne pierwsze zimowe wejście) by skończyć centralnym filarem Frêney'a (drugie solowe zimowe wejście). Casarotto był zupełnie sam, bez ubezpieczenia, bez radia w czasie, kiedy zimowe wejścia od południa na Mt Blanc były rzadkością. Spędził zupełnie sam 15 zimnych lutowych dni, często przy bardzo złej pogodzie, w drodze na szczyt.

Stéphane Benoist, Patrice Glairon-Rappaz i Patrick Pessi w 2003 roku dokonali drugiego zimowego przejścia również w lutym. Po wspięciu sie Ratti-Vitali i Boccalatte-Gervasutti, przeczekali na przełęczy Peuterey w bardzo złej pogodzie i postanowili przenocować w Eccles Bivouac. Po nocy weszli na szczyt kuluarem pomiędzy centralnym filarem Freney'a i prawą stroną kuluaru. Benoist, Glairon-Rappaz i Pessi po wspięciu się Freneysie Pascale (VI/6) weszli na szczyt w 10 dni od wyjścia z doliny.

Źródło: thembc.co.uk

 

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski