Log in
    

Doug Scott otrzymał Piolets d'Or

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Doug Scott otrzymał nagrodę Złotego Czekana w 2011 roku za życiowe osiągnięcia. Złoty Czekan jest zwany górskim Oscarem. Scott dołączył do grona tak wybitnych osobistości jak Walter Bonatti (2009) i Reinhold Messner (2010).

Doug Scott to wspinacz i eksplorator, pierwszy Anglik który zdobył Everest (w 1975, pierwszym wejściem przez południowo-zachodnią ścianę). Scott był pionierem stylu alpejskiego w górach wysokich. Pomysłodawca 45 ekspedycji w najwyższe góry, wszedł na 40 szczytów (od gór Hindukusz, po Ziemię Baffina. Do tego mnóstwo dróg w górach o tak różnym charakterze jak Alpy i Yosemite.

Pat Littlejohn i Doug Scott

Pat Littlejohn i Doug Scott. fot. Mick Ryan

Doug Scott i Dougal Haston po wspólnym wejściu na Everest, otworzyli nową drogę na Denali (2800 metrów, 1976 rok). W 1977 Scott i Bonington wspięli się na Ogre (Baintha Brakk) 7285 metrów, podczas zejścia Doug musiał schodzić na czworakach, po złamaniu obu kolan. Wejście na Kanczendzongę w zespole z: Joe Tasker, Peter Boardman i Georges Bettembourg w 1979 było w niesamowicie dobrym stylu i wyznaczyło nowe standardy we wspinaczce na takich wysokościach (nieużywanie tlenu na nowych drogach, alpejski styl).
W tym samym roku udała się ekspedycja w Kusum Kanguru, a następnie Północna Ściana Nuptse z Alanem Rouse, Brianem Hallem i Georgem Bettembourgiem
Cel na 1982, to Shishapangma. W rezultacie powstała nowa droga w stylu alpejskim w zespole z: Alex McIntyre i Roger Baxter-Jones. Podczas wielu ekspedycji na K2, Makalu, Doug zawsze atakował w stylu alpejskim na granicy możliwości. Droga na Shivling w 1981 roku (Doug Scott, Rick White, Georges Bettembourg, Greg Child) jest nadal rozpoznawana jako jedno z największych wyzwań. Jest legendą ze względu na trudności, piękno i styl w jakim padła.
Doug udziela się również społecznie w Nepalu od 1989 roku, pomagając w organizacji Chrisa Boningtona. Scott otrzymał wiele nagród, min. CBE (Komandor Brytyjskiego Imperium), oraz Złoty Medal Królewskiego Stowarzyszenia Geograficznego.

Złoty Czekan (fr. Piolet d'Or) – prestiżowa nagroda przyznawana za wybitne osiągnięcia w alpinizmie przez francuską organizację Groupe de Haute Montagne oraz magazyn „Montagne” od roku 1991.

Źródło: Ukclimbing.co.uk