Logo

Korona Himalajów dla Oh Eun-Sun

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dziś o godzinie 15.00 czasu nepalskiego Koreanka Oh Eun-Sun stanęła na szczycie Annapurny (8091 m), zostając tym samym pierwszą kobietą, która zdobyła wszystkie czternaście ośmiotysięczników, czyli tzw. Koronę Himalajów.

Według koreańskiej telewizji KBS wspinaczka z obozu czwartego zajęła Oh Eun-Sun 13 godzin. Podczas wejścia towarzyszyło jej 2 kamerzystów KBS, dzięki czemu ten hostoryczny moment mogli oglądać na żywo widzowie telewizji.

Oh Eun-Sun pokonała w wyściugu do Korony Himalajów Edurne Pasaban, która po zdobyciu Annapurny kilka dni temu, jest w drodze do bazy pod Shisha Pangma, ostatniego brakującego jej do ośmiotysięcznika, a także Gerlinde Kaltenbrunner, która obecnie przygotowuje się do zdobycia Everestu od strony północnej. Oprócz Everestu brakuje jej do Korony K2, z którym planuje zmierzyć się ponownie tego lata. Tak więc, możliwe że w tym roku aż trzem paniom uda się wejść do zaszczytnego grona zdobywców wszystkich 14 ośmiotysięczników.

Na szczycie Annapurny stanął też dzisiaj Horia Colibasanu, wspinaczkowy partner Kingi Baranowskiej, ale nie wiemy jeszcze jak poszło jej samej. Próbę ataku szczytowego mieli oprócz nich podjąć także Piotr Pustelnik i Peter Hamor. Także dla Piotra Annapurna jest ostatanim brakującym wierzchołkiem, czekamy więc na wieści.

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski