Log in
    

Ronald Naar zginął na Cho Oyu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W trakcie wspinaczki na Cho Oyu (8201 m.n.p.m) zginął najsłynniejszy holenderski himalaista Ronald Naar. 56-letni wspinacz na wysokości około 8000 metrów poczuł się źle i zmarł.


alt

 
Naar uczestniczył w kilkuosobowej ekspedycji pod nazwą Nederlandse HT Cho Oyu Expeditie 2011. Jemu osobiście towarzyszył jeden z Szerpów, który krótko po wyjściu z Naarem obozu numer 3 zauważył, że ten przestał się ruszać. Szybko zawiadomił przez radio szefa wyprawy Jana Midde, jednak ekipa nie była w stanie pomóc 56-letniemu himalaiście.

alt

źródło zdjęcia: http://www.himalaje.pl/chooyuinfo.htm

Naar wspinał się w wysokich górach od ponad 30 lat. Był członkiem ekspedycji na Nangę Parbat, K2, Mount Everest czy Broad Peak. Jeździł także na Antarktydę, Borneo, Alaskę czy Grenlandię. Był pierwszym Holendrem, który zdobył Koronę Ziemi (najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów) i uważanej za najtrudniejszą górę świata K2. Dziennik "De Telegraaf" nazwał go najwybitniejszym holenderskim himalaistą.

- Jego śmierć oznacza, że straciliśmy ikonę holenderskiej wspinaczki wysokogórskiej - stwierdził szef holenderskiej federacji Fritz Vrijlandt.

źródło: WP.PL