Logo

Zdobył Lhotse korzystając z protezy nogi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Eross Zsolt jest węgierskim wspinaczem, który wszedł na 8 tysięcznik używając protezy nogi.

alt

Wspinający się od kilkunastu lat Węgier, w styczniu ubiegłego roku w słowackich Tatrach odpadł od ściany i złamał obie nogi. Lekarze amputowali mu prawą nogę tuż poniżej kolana. Półtora roku później, zdobył czwartą górę świata Lhotse (8516 metrów). We wrześniu 2010 - czyli siedem miesięcy po operacji - Eross próbował zdobyć Cho Oyu (8201 m). Załamanie pogody pokrzyżowało mu plany tuż pod wierzchołkiem. Po zdobyciu Lhotse, Węgier podkreślał, że miał obawy, czy proteza będzie dobrze funkcjonować. - "...musiałem ją kilka razy zdejmować i troszkę podregulować, szczególnie po odcinkach dość ostrej wspinaczki, ale naprawdę jestem zadowolony z mojej obecnej nogi..." - żartował w wideo relacji.

Urodzony w Rumuni 43-letni Eross Zsolt jest najsłynniejszym himalaistą na Węgrzech. Jako pierwszy wspinacz z tego kraju wszedł w 2002 roku na Everest. Do dziś ma na koncie dziewięć ośmiotysięczników. Nie jest jednak pierwszym wspinaczem-inwalidą, który zdobywa ośmiotysięczniki. W 2006 roku Mark Inglis z Nowej Zelandii wszedł na Mt. Everest na protezach obu nóg. Jednak, z racji umiejętności, determinacji i młodego jak na himalaistę wieku, ma dużą szansę, by stać się pierwszym wspinaczem, który osiągnie koronę Himalajów mimo tak poważnego uszczerbku na zdrowiu.

A oto krótka relacja z jego wejścia na Lhotse.

Film dokumentalny "Podróż śnieżnego leoparda" ukazujący wypadek, rehabilatację i ćwiczenia po amputacji nogi. WARTO bo są angielskie napisy.

Wywiad przeprowadzony jeszcze w szpitalu po amputacji nogi

50 minutowy wywaid z Erossem Zsoltem

 

Źródło: off.sport.pl

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski