Log in
    

Gerlinde Kaltenbrunner i Darek Załuski zdobyli K2!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Gerlinde Kaltenbrunner zdobyła dziś K2 o 18.18 czasu lokalnego, tym samym stając się drugą kobietą* która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Tuż za nią wszedł Darek Załuski, oraz Kazachowie Maksut Zumajew i Wassilij Piwcow. Co ciekawe jest to Pierwsze światowe wejście na K2 od 2008r.

Gerlinde Kalterbrunner

Gerlinde Kaltenbrunner

Wspinacze opuścili obóz IV, założony na wys. ok. 8000 m n.p.m. o godz. 7:30 (03:30 rano czasu polskiego).  Po kilkunastu godzinach morderczego wysiłku stanęli na szczycie K2, uważanego przez wielu za najtrudniejszy ośmiotysięcznik świata.

Gerlinde, Maxut i Wasilij, stając na wierzchołku K2, zdobyli  ostatni szczyt, jakiego brakowało całej trójce do zakończenia projektu Korony Himalajów, czyli wejścia na wszystkie szczyty ośmiotysięczne. Tym samym Gerlinde została drugą po Baskijce Edurne Pasaban kobietą z Koroną Himalajów i pierwszą na świecie, która wszystkie 14 szczytów zdobyła bez użycia tlenu z butli.


Darek Załuski portret

Darek Załuski. Fot. www.goeverest.pl

Dla Darka Załuskiego K2 jest piątym szczytem ośmiotysięcznym, na którym stanął. Wcześniej był na Evereście, Lhotse, Cho Oyu i dwukrotnie na Gasherbrumie II. Darek, który jest nie tylko doświadczonym wspinaczem, ale i wybitnym filmowcem, miał na wyprawie również obowiązki operatorskie. Dokumentował  zmagania zespołu z Górą Gór. Nagranie kilku bezcennych ujęć z samego wierzchołka K2 zawsze było Jego marzeniem, które dzisiaj zrealizował.

Poza wspomnianą czwórką, w wyprawie biorą udział również: Ralf Dujmovic, mąż Gerlinde, który skompletował Koronę Himalajów jako pierwszy Niemiec, a od kilku lat wspiera Gerlinde w realizacji Jej marzenia, oraz Tommy Heinrich z Argentyny, fotograf współpracujący z National Geographic. Obaj wspinacze włożyli dużo pracy w przygotowanie drogi, podczas decydującego wyjścia na szczyt wycofali się z obozu I, ze względu na duże zagrożenie lawinowe.

Wyprawa rozpoczęła działalność na północnym filarze K2  w drugiej połowie czerwca. Przez ponad dwa miesiące mały, sześcioosobowy zespół walczył z pogodą i trudnymi warunkami śniegowymi, przygotowując drogę, zakładając obozy pośrednie oraz aklimatyzując się. Ciężki wysiłek został nagrodzony dzisiejszym sukcesem. Zespół czeka jeszcze bardzo niebezpieczne zejście do bazy.

Widok na K2

K2.

Darek Załuski jest 9 Polakiem w historii, któremu udało się stanąć na wierzchołku K2. Pierwszego polskiego wejścia i zarazem pierwszego na świecie kobiecego dokonała Wanda Rutkiewicz. Dokonała tego w tragicznym1986 roku, kiedy to na różnych drogach na K2 zginęło lub zmarło z wyczerpania 13 osób różnych narodowości. W tym roku obchodzimy 25 rocznicę tej tragedii.

K2 zdobyli również Polacy:

  • 8 lipca 1986 – Jerzy Kukuczka, Tadeusz Piotrowski
  • 3 sierpnia 1986 – Przemysław Piasecki, Wojciech Wróż
  • 10 lipca 1996 – Krzysztof Wielicki
  • 14 lipca 1996 – Ryszard Pawłowski, Piotr Pustelnik

*Wejście na Kanczendzongę Oh Eun Sun jest kwestionowane

Źrodło: goeverest.pl