Log in
    

Pierwsi Polacy na Baruntse

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

2 listopada 2011 roku na szczycie Baruntse w Himalajach Nepalu stanęli jako pierwsi Polacy Iza Czaplicka i Marcin Dudek. Na szczycie stanęli o 9.30 czasu nepalskiego, a o 14.00 zeszli do C2.

Widok na Baruntse

Widok na Baruntse. Fot.

Więcej o wyprawie:

Głównym celem wyprawy było zdobycie szczytu Baruntse (7 129 m. n.p.m.) znajdującego się w Himalajach Nepalu, w rejonie Khumbu. Znajduje się on w bocznej grani między Everestem, a Makalu. Pierwszego wejścia dokonali w roku 1954 drogą południową nowozelnadzczycy: Colin Todd oraz Geoff Harrow.  

Do wczoraj Baruntse nie doczekał się polskiego wejścia. W październiku 2009 miała miejsce próba wejścia na szczyt przez członków Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego. Na wysokości ok. 7000 m. n.p.m. prowadzącą dwójkę w towarzystwie szerpów zatrzymała szczelina - gigant, której nie udało się pokonać. Stanowi ona główną trudność techniczną drogi(w październiku 2010 roku w tym miejscu zginął znany szerpa - Chhewang Nima).

Wyzwaniem jest również samo dotarcie przez lodowiec Barun do bazy, oddalonej od cywilizacji o 9 dni drogi. Treking do Base Campu pomoże uzyskać nam aklimatyzację, ze względu na znaczne przewyższenia występujące po drodze.

W wyprawie udział biorą członkowie klubów zrzeszonych w Polskim Związku Alpinizmu:

  • - Klubu Wysokogórskiego z Bielska Białej (Marcin Dudek, Robert Dziech)
  • - Klubu Wysokogórskiego w Warszawie (Anna Czerwińska, Aleksandra Ihnatowicz)
  • - Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego (Izabela Czaplicka, Agnieszka Konopka, Paweł Lulek) 

Źródło: www.baruntse.pl

Zobacz filmik z wejścia na Baruntse w 2009 roku