Log in
    

Zimowy "tłok" w Karakorum i Himalajach

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W nadchodzącym sezonie 2011/2012 zjawi się w Pakistanie rekordowo duża ilość wypraw zimowych. Szczyty ośmiotysięczne będzie atakować aż 5 wypraw. Tak więc zainteresowanie pierwszymi zimowymi wejściami na pakistańskie ośmiotysięczniki sięga zenitu.

I tak do skutku dochodzi zapowiadana od wielu lat wielka rosyjska wyprawa na K-2 8611 m w Karakorum.Jej skład to 16. wielokrotnie utytułowanych alpinistów zarówno ze starszego jak i młodszego pokolenia:
Alexey Bolotov, Gennady Kirievskiy, Vladimir Belous, Nikolai Totmianin, Valery Shamalo, Gleb Sokolov, Vitaliy Gorelik, Illias Tukhvatullin, Andrey Mariev, Vadim Popovich, Evgeny Vinogradskiy, Nikolay Cherny, Sergey Bychkovskiy, Igor Boriseko i Vladimir Kuptsov. Kierownikiem jest, pracujący od wielu lat nad tym projektem Viktor Kozlov. Na razie nie wiadomo czy wyprawa planuje korzystać z dodatkowego tlenu z butli.

Najlepszy obecnie na świecie zespół międzynarodowy Denis Urubko (Kazachstan) i Simone Moro (Włochy) zaatakuje Nanga Parbat 8125 m w Himalajach zachodnich od strony doliny Diamir.
Urubko i Moro wsławili się w ostatnich sezonach zimowymi wejściami na Makalu i Gasherbrum II (pierwszy ośmiotysięcznik w Pakistanie zdobyty zimą). Himalaiści
ci stosuję strategię wspinaczki w małym zespole w szybkim, lekkim stylu. Co ciekawe tym razem nie będzie im towarzyszły jako trzeci Corry Richards (USA, wszedł tez na GII), a Włoch Matteo Zanga. Będzie tu też obecna pięcioosobowa grupa polskich entuzjastów ekstremalnej przygody.

Droga na Nangę

Prawdopodbna linia ataku Simone Moro i Denisa Urubko. Fot. climb.pl

Gasherbrum I 8068 m i do tego nową drogą od strony płd-zach. atakowany będzie przez międzynarodową wyprawę pod kierunkiem Austriaka Gerfrieda Goeschla.
To druga zimowa próba Goeschla wytyczenia zimą tej drogi. W wyprawie uczestniczyć będzie w roli wspinającego się filmowca Polak Dariusz Załuski (w 2011 zdobył K-2). Pozostali uczestnicy to: Alex Chicon i Sarlos Fernando Quiroga Suarez(Hiszpania), Hahlen Cederic (Szwajcaria).

Polską ekipę szykuje też Polski Związek Alpinizmu w ramach programu sportowego "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", nad którym patronat honorowy
objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. PZA zapowiada nową taktykę i w dużej części nowy skład zespołu. Szczegóły nie są ujawniane z/w na negocjacje
sponsoringowe z jednym z koncernów naftowych. Oficjalny komunikat umieszczony zostanie wkrótce na www.polskihimalaizmzimowy.pl i www.pza.org.pl

Artur Hajzer