Log in
    

Pierwszy trawers Gurla Mandhata

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Japończycy Kazuya Hiraide i Kei Taniguchi, którzy otrzymali nagrodę Piolet d'Or z za ich pierwsze przejście w 2007 roku południowo-wschodniej ściany Kamet 7756m npm, dokonali pierwszego trawersu z południa na północ szczytu Gurla Mandhata 7694m npm w zachodnim Tybecie.

szczyt gurla mandhata

Niezdobyta dotychczas południowa ściana Gurla Mandhata, Fot. Kei Taniguchi

Dla lokalnych góra znana jako Naimona'nyi, odizolowana i rzadko odwiedzana góra jest czwartą co do wysokości górą Chin i Tybetu. Rozciąga się od Tybetańskiego Plateu do świętej góry Kailash. Pierwotnym celem Japończyków była południowo-wschodnia ściana, lecz ich pierwszym problemem było znalezienie właściwej drogi na południowej stronie szczytu, gdzie jeszcze żaden wspinacz nie był. Po długim rekonesansie, aklimatyzacji i czasie spędzonym na studiowaniu południowej ściany stwierdzili, że widzą jedyną bezpieczną drogę na szczyt, którą postanowili zdobyć w stylu alpejskim.

Po całodziennej wspinaczce zatrzymali się na noc poniżej widocznego punktu w ścianie wielkiego seraka na wysokości ok. 6300m npm. Rankiem stwierdzili, że ryzyko jest zbyt duże i wrócili do bazy. Po odpoczynku Hiraide i Taniguchi postanowili przejść południowo-wschodnią drogą na Gurlasa zdobywając wcześniej niezdobyty dotychczas południowy szczyt Naofeng Peak 7422m npm.

Przeszli drogę północno-wschodnimi zboczami, które mimo iż wydawałyby się prostą drogą, jednak dostarczyły wiele trudności takich jak przejście labiryntu seraków, co zmusiło ich do założenia w kilku miejscach poręczówek. Ich wejście było trzecią drogą jaka została wyznaczona na tej górze i prawdopodobnie 7 wejściem na szczyt.

Gurla Mandhata odgrywała ważną rolę w zdobyczach wielkich wspinaczy. Już w 1905 roku wielki szkocki explorator Tom Longstaff, dokonał próby nowatorskiego i niekonwencjonalnego - jak na tamte czasy - lekkiego wejścia w stylu alpejskim na szczyt. Z 5 portersami i przewodnikami Alexisem i Henri Brocherelem, gdzie po założeniu obozu na ok. 5800 wszedł na najwyższą wówczas wysokość w stylu alpejskim bez żadnego biwakowania. Po dwóch nocach i cudownym przeżyciu lawiny wszedł na wysokość powyżej 7000m npm.

szczyt trisul

Trisul 7120m npm widoczny z Kausani, Fot. en.wikipedia.org

Po tym wyczynie po dwóch latach wraz z Brocherelsem zdobyli jako pierwsi w historii szczyt Trisul o wysokości 7120m npm. Była to wówczas najwyższa góra jaką człowiek zdobył w tych czasach. Trisul to góra leżąca w Himalajach w zachodnim Kumaunie zaledwie 15 km od Nanda Devi i kończy pierścień od strony południowo-wschodniej wieńczący tzw. Sanktuarium Nanda Devi.

Źródło: thebmc.co.uk