Log in
    

Pierwsze wejścia w Sikkimie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

28sikkim-lama-lamani-northMiędzynarodowa wyprawa działająca w zachodnim Sikkimie (Indie) dokonała pierwszego wejścia zachodnią ścianą na Lama Lamani North  (ok. 5650 m). Szczyt został zdobyty przez dwa działające niezależnie zespoły.

 

Po przejściu zachodniej ściany i osiągnięciu szczerbiny na południowo-zachodniej ostrodze północnego wierzchołka Brytyjczyk Geoff Cohen i Amerykanin Paul Swienton wytrawersowali w lewo i śnieżnym terenem osiągnęli szczyt. Natomiast Szkoci Steve Kennedy i Bob Hamilton kontynuowali wspinaczkę wprost ze wspomnianej wyżej szczerbiny ostrą mikstową ostrogą aż do grani szczytowej, którą osiągnęli wierzchołek. Droga liczyła około 500 metrów i została wyceniona na PD lub AD-. Oba zespoły zeszły ze szczytu przez północno-zachodnią ścianę częściowo zjeżdżając i schodząc śnieżnymi polami.

 

28sikkim-lama-lamani-north

Pod zachodnią ścianą Lama Lamani North 5650 m
(fot. Geoff Cohen)

 

Członkowie ekspedycji dokonali ponadto wejścia na szczyt (ok. 5600 m) leżący blisko przełęczy pomiędzy Lama Lamani i Jopuno (5936 m). Szczyty te leżą niedaleko najbardziej popularnej trasy trekkingowej w Sikkimie, z której rozciągają się niesamowite widoki na grupę Kangczendzongi i Kabru. Zespół miał także w planach wejście od wschodniej strony na sąsiedni Jopuno (5936 m), ale podejście pod ścianę okazało się zbyt skomplikowane.

Lama Lamani North został po raz pierwszy zdobyty w 2005 roku przez zespół Julie-Ann Cyma, Roger Payne, Kunzang Bhutia i Sagar Rai. Zespół ten wspiął się północno-zachodnią ścianą do osiągnięcia zachodniej ostrogi, trochę na lewo od tegorocznej drogi. Trudności, jakie wtedy wspinacze odnaleźli na drodze sięgały stopnia AD+. W 2008 roku Amerykanie Jason Halladay i Josh Smith jako pierwsi wspięli się zachodnią granią odnajdując na niej trudności AD+.

Jeden z pierwszych zdobywców Lama Lamani, Roger Payne po dokładnym rekonesansie i sporządzeniu dokumentacji fotograficznej masywu nabrał przekonania, że właściwy najwyższy wierzchołek leży trochę dalej w grani szczytowej i prawdopodobnie nie został wcześniej zdobyty. Payne i Cyma próbowali w 2009 roku dowieść tego, wytyczając przy okazji nowy wariant startowy do zachodniej grani, jednak zostali zmuszeni do wycofu bardzo blisko wierzchołka. W tym roku celem ataku amerykańsko-brytyjskiego zespołu była ponadto zachodnia grań Jopuno, ale po osiągnięciu kruchych podszczytowych partii członkowie zespołu postanowili się wycofać.

Lama Lamani, Jopuno i Tingchenkang (6010 m) zostały w ostatnim czasie otwarte dla ruchu turystycznego i dość łatwo jest uzyskać pozwolenie na ich eksplorację. Wszystkie trzy szczyty oferują średnie trudności wspinaczkowe i mają szansę stać się bardzo popularnymi celami w regionie. Dotychczas prawie wszystkie wyprawy w ten rejon miały charakter trekkingowy.

 

 

Żródło: www.wspinanie.pl