Log in
    

Andrzej Bargiel - na nartach z Manaslu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Manaslu Speed-Ski Expedition to wyzwanie jakiego podejmie się 23-letni Andrzej Bargiel, jeden z najlepszych polskich narciarzy wysokogórskich. Wyprawa rozpocznie się już 12 kwietnia. Manaslu - 8156 m n.p.m., ósmy co do wysokości szczyt świata, wspinaczka w rekordowym tempie, zjazd na nartach z ośmiotysięcznika, nie przejechaną jak dotąd drogą.

manaslu

Manaslu 8156m npm. Fot. himalman.wordpress.com

Manaslu Speed-Ski Expedition - projekt organizowany w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, którego pomysłodawcą jest Artur Hajzer. Wejście szybkościowe z bazy na sam szczyt non stop jest zadaniem dla dobrze zaaklimatyzowanych i znakomicie wytrenowanych wspinaczy, posiadających nadludzką wydolność.

Andrzej będzie się starał w szybkim tempie zdobyć szczyt zwykłą drogą południową ścianą w stylu alpejskim, a następnie będzie chciał z niej zjechać na nartach. Nikt wcześniej nawet nie śnił o takim wyczynie.

Bazę główną zakładają na wysokości 5800m npm, następnie obóz I na 6400, obóz II na 7100 i CIII na 7600m. Po założeniu obozów i zaopatrzeniu ich w niezbędny sprzęt członkowie ekipy chcą zdobyć szczyt i zejść na dół. Następnym krokiem  po odpoczynku będzie samotne szybkie wejście Andrzeja w stylu alpejskim na szczyt i zjazd na nartach.

Manaslu to 8 co do wysokości szczyt świata, czwarty w hierarchii najniebezpieczniejszych szczytów po Annapurnie, Broad Peaku i K2. W 2008 roku zanotowano 297 wejść z czego 53 ofiary śmiertelne.