Log in
    

Kinga Baranowska i Anna Lichota weszły na Lhotse

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wyborne wieści dotarły do nas z Himalajów. Wczoraj o 8 rano na szczyt Lhotse weszła Anna Lichota, a dziś o 10 rano Kinga Baranowska. Gratulujemy! Pierwszą Polką na szczycie Lhotse była Anna Czerwińska w 2001 roku. Anna Lichota i Kinga Baranowska są w trakcie schodzenia do bazy.

<a target='_blank'  data-cke-saved-href='http://drytooling.com.pl/baza/gory/1203-lhotse' href='http://drytooling.com.pl/baza/gory/1203-lhotse' title='Lhotse - to szczyt w środkowej części Himalajów Wysokich, na granicy Nepalu i Chin. W 1921 roku Charles Howard-Buy ochrzcił górę nazwą Lhotse, po tybetańsku oznacza to Południowy Szczyt, znajduje się ona bowiem na południe od Everestu, oddzielona od ' class='redlinker'>Lhotse</a>

Lhotse. Fot. strony.aster.pl

Anna Lichota weszła na szczyt w towarzystwie Szerpy Tarke. Wchodzili na Lhotse drogą pierwszych zdobywców z Kotła Zachodniego, zachodnią ścianą i końcowym kuluarem. 

A. Lichota

Anna Lichota pod Everestem. Fot. interia.pl

alt

Kinga w drodze do bazy, w tle CholatseFot. archiwum wyprawy

Wiadomość od Kingi Baranowskiej przesłana na fb:
"Dziś o 10.00 rano czasu nepalskiego stanęłam na szczycie Lhotse (8516 m.). Górę tę dedykuję Jurkowi Kukuczce , który zginął na południowej ścianie ".

Obecnie Kinga przebywa w obozie IV na 7800 m. i odpoczywa, być może zejdzie niżej. To ósmy ośmiotysięcznik Kingi, na wszystkie weszła bez używania tlenu. Trzymajmy kciuki za szczęśliwe zejście do bazy!!!

Źródło: wspinanie.pl, moutaintrip.com, kingabaranowska.com