Log in
    

Młody Kukuczka zdobył Everest

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Syn najsłynniejszego polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki, Wojtek o 7 rano czasu lokalnego w piątek wraz z Robertem Szymczakiem i Darkiem Załuskim zdobyli Mt Everest.

alt

Mount Everest, Fot. mteverest.com

W sobotę syn Jerzego Kukuczki, dwaj jego partnerzy i asekurujący wejście szerpowie zeszli do bazy wysuniętej na 6400 m. Zespół dokonał wejścia od strony Tybetu drogą Chińską z pomocą aparatury tlenowej. Dla Darka Załuskiego, to drugie wejście na Everest. W zeszłym roku dokonał wejścia na najtrudniejszy ośmiotysięcznik K2 (8611 m) - piąty ośmiotysięcznik w jego wspinaczkowej karierze. Dla Roberta Szymczaka, znanego specjalisty medycyny wysokościowej i ratunkowej, lekarza wielu polskich wypraw Mt. Everest to trzeci ośmiotysięcznik.

Jerzy Kukuczka Memorial Expedition - to projekt, który zakładał zamontowanie u stóp Everestu (od strony Nepalskiej) tablicy poświęconej Jerzemu Kukuczce, z tego trekkingu, w którym uczestniczyła też m.in. żona wspinacza Cecylia Kukuczka, rektor AWF Katowice i grupa studentów, Dariusz Załuski nakręcił film, nagrodzony na wielu górskich festiwalach. Finałem projektu było piątkowe wejście na szczyt Everestu.

Źródło: off-sport.pl