Log in
    

Nowa francuska droga na Latok II UPDATED

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Francuzi Mathieu Maynadier, Bietton Antoine, Pierre i Sebastien Ratel Labbre wytyczyli nową drogę na południowow-zachodniej ścianie Latok II (7108 m n.p.m.) w czterodniowej wspinaczce (2-5 czerwca). Ich droga Theoreme de la Peine jest dopiero piątą drogą na Latoku II. Wyceniona została na M5 ED-.

Linia drogi Theoreme de la Peine

Trzeciego czerwca o 6 rano Facuzi wbili się w ścianę Latoka II. Pierwszą 500 metrową śnieżną rampę przeszli szybko. Następnie strawersowali w lewo śnieżnym terenem do "dużego korytarza". Po 20 godzinach akcji, musieli założyć pierwszy biwak. Niestety nie był zbyt wygodny, siedząc na lodowych półkach ekipa stwierdziła, że rano wycofują się do bazy. Lecz gdy rano zobaczyli słońce, to zmienili zdanie :-)

Francuzi na podejściu pod La tok II

Francuzi na podejściu pod Latok II. Fot. lenuisible.blogspot.fr

W ramach rozgrzewki przeszli dwie długości liny, oraz mikstowy wyciąg. By później wbić się w kluczowe trudności. Następny biwak wypadł im na wysokości 6800 metrów na dużym polu lodowym pod granią. 3 dnia , po dwunastu godzinach wspinaczki wspinacze osiągnęli grań szczytową w okolicach 7000 metrów. Pomimo tego że do szczytu mieli około 100 metrów w pionie, to głęboki śnieg znacząco ich spowalniał. 4 godziny później, cała czwórka stanęła na szczycie. Szybko sobie pogratulowali przejścia i zaczęli zejście, aby skorzystać z  kończącego się okna pogodowego.

Wspinaczka mikstowa na Lat ok

Wspinaczka mikstowa na Theoreme de la Pein (2000 m, M5 ED-). Fot. arch. wyprawy

Szybko zwinęli obóz i powędrowali do Islamabadu.

Theoreme de la Pein (2000 m, M5 ED-) jest piątą drogą na Latok II. W 1977 Don Arturo Begamaschi doszedł południowo-wschodnią granią do wysokości 6680 metrów, jednakże to trójka jego kompanów stanęła na szczycie (Enzio Alimonta, Renato Valentini i Toni Mase). 20 lat później Alex Huber, Thomas Huber, Conrad Anker i Tony Gutsch otworzyli nową linię na południowo-zachodniej ścianie - Tsering Monsong (VII 5.10 A3). Trzecią linią była ta, którzą Franz Fendt i Christian Schlesener otworzyli w stylu alpejskim. W 2009 roku Alvaro Novellon i Oscar Perez osiągnęli szczyt przez południowo-zachodnią grań.

Filmik z przejścia znajdziecie tutaj

Francuzi na szczycie La toku 2

Francuzi na szczycie Latok II. Fot. arch. wyprawy

Źródło: alpinist.com, lenuisible.blogspot.fr