Logo

Pierwsze polskie wejście na Świętą Górę Boga Hanumana

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Góra świętej małpy zdobyta. Jan Lenczowski zdobył szczyt Hanuman Tibba (5932m.n.p.m.).

 

 

 

 

Szczyt przez dwa tygodnie oblegała polska wyprawa. Pierwszy atak przeprowadzili Krzysztof Janik i Jan Lenczowski, ale dotarli jedynie na wysokość 5500m.n.p.m. Ze względu na trudny teren zdecydowali sie na odwrót z południowej ściany góry. Tydzień później Jan Lenczowski powrócił pod górę i zaatakował samotnie, w stylu alpejskim. W rekordowym czasie 3 dni zdobył szczyt grania wschodnia (nowy wariant).

Było to pierwsze polskie wejście i pierwsze wejście na szczyt w 2010 roku. Lenczowski wchodził w trudnych warunkach, świeży opad śniegu monsunowego utrudniał marsz, a gęsta mgła potęgowała ryzyko spadnięcia z nawisem śnieżnym. Droga na szczyt wiodła przez przelecz Tentu, możliwa do sforsowania jedynie nad ranem, gdy źlebem nie lecą kamienie i lawiny, następnie należało obejść gore lodowcem od południa, jest to teren odcięty od świata, nie działają telefony. W razie załamania pogody nie ma możliwości bezpiecznego powrotu do cywilizacji.

Zdobycie góry w trzy dni jest dużym sukcesem, wyprawy komercyjne zdobywają szczyt w czasie około 2 tygodni

Jan Lenczowski, 33 lata. Latynoamerykanista z wykształcenia. Alpinista, podróżnik, sportowiec. Wspinał się w Pamirze (Pik Lenina 7134 mnpm), Himalajach (Skhiti Dhar 5230 mnpm), Andach (Pico Presidente 5800 mnpm), Alpach, a także w górach Albanii, Islandii, Wenezueli, Rumunii, Bułgarii i w Tatrach. Pomysłodawca i kierownik wyprawy na Nanda Devi East z okazji 70-lecia polskiego himalaizmu (www.nandadevi.pl). Dokonał pierwszego polskiego przejścia Kamczatki zimą. Czynnie uprawia sporty: bieganie, wspinaczka, pływanie, narty

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski