Log in
    

Bułgarzy zdobyli nowe pięciotysięczniki w dolinie Khane w Pakistanie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W sierpniu 2012 bułgarska ekspedycja w składzie Doychin Boyanov, Tervel Kerelov, Michail Michailov i Nikolay Petkov zdobyła dwa nowe szczyty w dolinie Khane, w Pakistanie - Levski Peak (5733m n.p.m.) i Grey Tower (5435 m n.p.m.)

alt

Grey Tower fot. Nikolay Petkov.

Bułgarzy pojawili się w dolinie Khane po raz drugi, poprzednio w 2011 roku. Region ten obfituje w niezdobyte 5-cio tysięczne szczyty. Baza wyprawy została rozbita w tzw. Bulder Base Camp na wysokości 4050 m n.p.m. w środku zielonege trawiastego tarasu, usianego kwiatami w pobliżu rzeki Khane. W trakcie wyprawy zostały zdobyte dwa dziewicze szczyty: Levski Peak i Grey Tower, siłą rzeczy nowymi drogami.

alt

Nikolay Petkov i Doychin Boyanov na Levski Peak. fot. Michail Michailov

Levski Peak, 5733 m n.p.m.

Zachodnia ściana, 650m, M6, AI4, 6a

Obóz został rozbity na wys. 5050 m n.p.m. w cyrku lodowym pomiędzy Peak Sofia, Singu Chatpa (Great Tower), Levski i Rila. Wejście zajęło dwa dni z biwakiem na wys. 5648m. Przejście wymagało 14 wyciągów z podwójną liną 50m, do protekcji wykorzystano tylko kości. Szczyt (idealna skalna piramida) został zdobyty około 10 rano 14 sierpnia. Powrót do lodowe kuluaru wymagał 10 zjazdów.

alt

Levski Peak - zachodnia ściania. fot. Nikolay Petkov

Grey Tower, 5435 m n.p.m.

Wschodnia grań, 600m, AI3(do przełęczy), 6b, głównie 5c

Dotarcie na przełęcz pomiędzy Meligo Peak i Grey Tower (gdzie został rozbity namiot) jest trudne i niebiezpieczne ponieważ ostatnie 300m wspinania to śnieg i lód a do tego ryzyko spadających kamieni. Dotarcie z przełęczy na szczyt to 13 wyciągów raczej łatwego i umiarkowanie trudnego wspinania, oraz kilka sekcji 6a+/6b. Szczyt to idelana igła skalna zakończona platformą 2 na 3 metry, z pięknymi widokami w każdym kierunku. Powrót to 11 zjazdów do przełęczy i 80 metrów zejścia.

alt

Doychin Boyanov i Nikolay Petkov na szczycie Grey Tower, w tle widać szczyty Levski, Rila Tangra, Trident, Agil. fot. Nikolay Petkov

 

źródło: www.planetmountain.com