Log in
    

Nowa droga na Great Trango Tower - Out of Reality

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Słowacki zespół Dodo Kopold i Michal Sabovčík początkiem sierpnia (1-5 sierpnia 2012) poprowadzili nową linię na północno-zachodniej ścianie Great Trango Tower - Out of Reality.

alt

Północno-zachodnia ściana Great Trango Tower. fot. Dodo Kopold

Słowacy zaatakowali północno-zachodnią ścianę Great Trango Tower w stylu alpejskim, bez portaledge'a, rivetów i z jedzeniem na 5 dni. Dodo Kopold nauczony doświadczeniem z 2005 roku postanowił jednak trochę zaszaleć i pozwolili sobie na odrobinę zbytku zabierając śpiwory i maty. Cały ekwipunek został spakowany do jednego wora i małego plecaka.

Północno zachodnia ściana składa się z dwóch sekcji, pierwsza to głównie wspinanie w płytach, które następnie przechodzi we właściwą ścianę.

alt

Skalne wyciągi w dolnej części drogi fot. Dodo Kopold

Pierwszą sekcję zespół pokonał w dwa dni, czasami korzystali ze stanowisk drogi Ukrainskiej, sama droga była bardzo mokra, ciężko było znaleźć cokolwiek suchego.

Kolejne 3 dni to wpinanie po właściwej ścianie, pierwszego dnia słowacy dotarli do sekcji Illuminati - pięknie przewieszone wspinanie mixtowe z wiszącym lodem na wys. 5200 m n.p.m. o wycenie M7:) Dalej nie było lepiej, 2 dni wspinania w przewieszeniach, w trudnych, oblodzonych kominach.

alt

alt

Wyciąg M7 Illuminati fot. Dodo Kopold

Po 5 dniach wspinaczki zespół osiągnął szczyt filara, skąd pozostawało ok. 400 metrów relatywnie łatwego wspinania do wierzchołka głównego. W tym miejscu już mocno zmęczeni Słowacy zabiwakowali. Kopold pisze:

Byliśmy spragnieni, jak nigdy wcześniej......i nagle nasz jetboil spadł. Ku...! Bez wody mamy prze...! Siedząc na małej "ptasiej" półeczce rozważałem naszą sytuację. Po 5 dniach w ścianie wycofaliśmy się do bazy bez zdobycia wierzchołka głównego, ale z piękną i hardkorową drogą. Wybrałem życie :).

 

alt

Część lodowa wspinaczki fot. Dodo Kopold

alt

Biwak w worze transportowym fot. Dodo Kopold

Trudności 1500-metrowej Out of Reality to WI6 M7 A3 VIII. Linia została przebyta w dniach 1-5 sierpnia 2012 roku i częściowo pokrywa się z drogą Lost Butterfly.

alt

Inne drogi zrobione przez słowaków w trakcie tej eksepedycji:

  • próbę na południowej ścianie Great Trango Tower, 500 m VII+ styl alpejski,
  • północny filar Great Trango Tower - 14 godzin z bazy na szczyt i do bazy,
  • galeria Uli Biaho, nowa droga 7b C2 350m, jeden dzień (Dodo Kopold, Michal Sabovčík, Martin Krasňanský),
  • galeria Uli Biaho, nowa droga 7a C2 600m, jeden dzień (Martin Krasňanský wraz z austriackim zespołem).

źródło:  wspinanie.pl / www.mountain.ru