Log in
    

Nowa Direttisima północnej ściany Chan Tengri

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ildar Gabassow, Wasilij Piwcow i Alexander Sofrygin z Kazachstanu wytyczyli nową drogę na północnej ścianie Chan Tengri i 20 sierpnia stanęli na szczycie. Trzeba dodać, że ściana ma blisko 3000 metrów wysokości, nigdy nie została pokonana przez alpinistów zachodnich, a jej ostatnie przejście miało miejsce w 2005 roku.

Nowa linia na północnej ścianie Chan Tengri. Fot. Alexander Sofrygin

Kazachowie rozpoczęli wspinaczkę 12 sierpnia, spędzili w ścianie 7 nocy, większość wyciągów prowadził Wasilij Piwcow. Warunki w ścianie były dalekie od idealnych. Dużo śniegu spowalniało tempo wspinaczki, lecz co gorsza trudności z asekuracją. Dodatkowo schodziło mnóstwo lawin kamiennych.

Wspinaczka w paśmie Czarnych Skał. Fot. Ildar Gabassow

Najpierw chcieli swoją linię wytyczyć blisko lini Studienina, lecz wybrali okolice Drogi Mysłowskiego, ponieważ była bezpieczniejsza. 

15 sierpnia pokonali tzw "Czarne Skały" i o ile skończyły im się problemy z spadającymi kamieniami, tak zaczął im doskwierać brakh miejsc gdzie można założyć bezpieczne stanowiska. Ostatnie 800 metrów było kluczowe. Nierzadko mieli do pokonania VI-tkowe trudności.

Źółte skały. Fot. Ildar Gabassow

Wierzchołek osiągnięto 20 sierpnia o 10 rano

Fota na wierzchołku. Fot. Ildar Gabassow

Drogi na północnej ścianie Khan Tengri przed 2012 roku. Fot. wspinanie.pl

Źródło: explorersweb.com, wspinanie.pl