Logo

Żeński zespół na Amin Brakk

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
amin_brakkminiŻeński zespół w składzie: Ukrainki Marina Kopteva, Anna Yasinskaya i Rosjanka Galina Chibitok odniosły sukces wspinając się zachodnią ścianą Amin Brakk (5850 m.) drogą Czech Express (7b + 5.12c A3-A4, 70°).

Amin Brakk w Dolinie Nangma, w Karakorum jest jedną z największych i najbardziej skomplikowanych ścian na świecie. Pierwszy raz szczyt był atakowany w 1996 przez Jona Lazkano i znów, w następnym roku w stylu kapsułowym przez zespół w składzie Jon Lazkano, Adolf Madinabeitia i  Jose Carlos Tamayo, ale po 15 dniach trio zostało zmuszone do odrotu 300 metrów przed szczytem.

 

Amin Brakk widziany z BC

Amin Brakk widziany z BC (fot. russianclimb.com)

Pierwsze wejście w 1999 roku zaliczyli: Pep Masip, Miguel Puigdomench i Silvia Vidal. Hiszpańscy himalaiści potrzebowali 34 dni do ukończenia drogi Sol Solet (Sol Solet (VII 6C +, A5, 22 wyciągi, 1650m). Czech Express była drugą drogą na tej ścianie, a pierwszego wejścia ta linią dokonali Filip Silhan, Marek Holecek i David Stastny we wrzesniu 1999 roku. Trzecią rosyjska droga (A3 19 VI) wytyczona przez zespół Arcady Seregin, Alexander Lastochkin, Sergey Kovalev i Valery Rozov w lipcu 2004 roku.

 

Przebieg dróg na Amin Brakk

Przebieg dróg na Amin Brakk (fot. russianclimb.com)

 

Marina Kopteva, Anna Yasinskaya i Galina Chibitok przybyły do obozu bazowego na 4385 metrach 22 czerwca a zdobyły szczyt 19 lipca.

Marina Kopteva, kierownik ekspedycji urodziła się w 1981 roku i mieszka do tej pory w Kijowie. W 2005 została mistrzem wspinaczki CIS a w 2009 została nagrodzona Stalowym Aniołem, specjalną nagrodą dla wpisnających się kobiet.

Anna Yasinskaya urodziła się w 1981 roku i mieszka w Kijowie, oraz również odebrała w swojej karierze Stalowego Anioła. Te dwie Ukrainki stworzyły doświadczony zespół i do tej pory razem odhaczyły wiele trudnych dróg. Galina Chibotok mieszka w St. Petersburgu i była dwukrotnym mistrzem Rosji.

 

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski