Log in
    

Odwrót Giri- Giri Boys z Latoka

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Latok ILatok I nadal broni się przed ponownym zdobyciem.  Jedna z najbardziej pożądanych, niezdobytych linii ze wszystkich wysokich gór Azji pokonała następny utalentowany zespół, tym razem Japończyków z Giri- Giri Boys.

Fumitaka Ichimura, Yusuke Sato i Katsutaka 'Jumbo' Yokoyama zostali pokonani przez bardzo niebezpieczne warunki śniegowe, w pół drogi przez Północną Grań Latok I (7135 m), w Pakistanie, Karakorum.

Wcześniej, zespół próbował zdobyć szczyt przez bardziej imponującą, Pólnocną Ścianę, docierając na wysokość 5900 m, podobną do ich późniejszej próby poprzez grań. Do tego miejsca droga była niebezpiecznie wystawiona na spadające skały, lud i śnieg.

W tym roku Yokoyama wytyczył solidną nową drogę na Mt Logan, podczas gdy Ihimura, który wpólnie z Sato odebrali nagrodę Piolet d'Or w 2009 roku, przeszli trudną, nową linię na Cholatse, zeszłej jesieni.

Pomimo ponad 25 prób przebycia 2500 metrowego Północnego Filaru Latok I, przez różne utalentowane zespoły , nikt nie zbliżył się nawet do poziomu 7000m. Punkt ten osiągneła pierwsza wyprawa na szczyt w 1978 roku, w której uczestniczyli Jim Donini, Michael Kennedy, George i Jeff Lowe. Tych czterech, bezsprzecznie najsilniejszych z ówczesnych alpinistów amerykańskich spędziło 21 dni na grani przechodząc ponad sto wyciągów. Prawdopodobnie przezwycięzyli wszystkie trudności kiedy to połączenie wiatru, zimna i pogarszającego się stanu Jeffa w skutek choroby wysokościowej, zmusiło zespół do odwrotu. Od tego momentu grań zyskała ogromny rozgłos, poparty faktem, iż ta próba była jednym najbardziej imponujących projektów w stylu alpejskim, w całej historii wszystkich najwyższych gór Azji.

Ostatnio Donini napisał o tamtej wyprawie : "Jeśli wspięlibyśmy się na szczyt byłby to tylko nastepny ślad w historii wpsinaczki. Północna Grań stała się mistyczna jak żadna inna droga z powodu mnóstwa nieudanych prób przez te wszystkie lata".

Szczyt Latok I został zdobyty tylko raz, przez japońską ekspedycję w 1979 roku, trudną i niebezpieczną drogą Południową Ścianą.

 

Yokoyama i Ichimura na grani

Yokoyama i Ichimura na grani (fot. Youkoyama)