Logo

Nowe wejścia i drogi w Himalajach Garhwalu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
  29 lipca 2010 - Na przełomie maja i czerwca dwójka portugalskich wspinaczy Paulo Roxo
  i Daniela Teixeira spędziła kilka tygodni w Garhwalu eksplorując ten obszar indyjskiej
  części Himalajów.
  Pomimo niekorzystnych warunków śniegowych udało im się poprowadzić dwie nowe
  drogi i dokonać pierwszego wejścia na prawdopodobnie niezdobyty dotąd szczyt.

  Po kilkudniowym trekkingu i założeniu bazy u stóp szczytu Parvati Parvat (6257 m), Paulo i Daniela wyruszyli 21 maja w kierunku szczytu. Jednak niedokładne mapy i niekorzystne warunki śniegowe sprawiły, że po dwóch dniach akcji górskiej postanowili zawrócić na dół.

Portugalski zespół postanowił więc spróbować swojego szczęścia na wybitnym trójkątnym szczycie, który zwrócił ich uwagę podczas podejścia pod Parvati Parvat. Szczyt ten, jak domniemywali, mógł być dotychczas niezdobyty. Wejście nie nastręczyło Portugalczykom większego problemu, jednak po zejściu do doliny okazało się, że byli pierwszymi na szczycie. Szczyt nosił nazwę Ekdant (6100 m) i został zdobyty w 1980 roku przez dwóch indyjskich wspinaczy. Jedynym pocieszeniem dla Paulo i Danieli pozostał  fakt, że ich droga wiodła nowym terenem (droga indyjskiego zespołu była z innej strony).


Droga portugalskiego zespołu na Ekdant 6100 m
(fot. Daniela Teixeira)

Po dwóch dniach złej pogody Portugalczycy postanowili ponownie spróbować wejścia na Parvati Parvat. Jednak i tym razem śnieg i duże zagrożenie lawinowe sprawiły, że zespół zawrócił z wysokości około 5100 metrów.

2 czerwca Roxo i Teixeira zainteresowali się jeszcze jednym, nie zaznaczonym na mapie szczytem, który był dobrze widoczny z ich bazy. Wspinaczka nie nastręczyła problemów, a trudności techniczne sprowadzały się do krótkiego odcinka łatwej skalnej wspinaczki pod samym wierzchołkiem. Szczyt został nazwany Kartik (5115 m) i jest pierwszym górą w całych  Himalajach, na wierzchołku której, jako pierwsi stanęli wspinacze z Portugalii.


Kartik 5115 m z wrysowaną drogą zespołu Roxo-Teixeira
(fot. Daniela Teixeira)

źródło: wspinanie.pl

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski