Log in
    

Koreańska Federacja Alpinistów kwestionuje wejście Oh Eun-Sun na Kanczendzongę w 2009 roku!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

oh-eun-sun-miniW czwartek Koreańska Federacja Alpinistów (KAF) uznała jej wejście na Kanczendzongę w 2009 roku jako "mało prawdopodobne". Ich wątpliwości wzieły się z relacji Edurne Pasaban, oraz z kroniki Elizabeth Hawley, która oznaczyła wejście jako "sporne". Pisaliśmy o tym niedawno w serwisie.

Siedmiu seniorów KAF, włączając w to siedmiu zdobywców Kanczendzongi (takich jak Park Young-Seok, Un-Hong Il, oraz Han Wang-Yong zbadało fakty zanim jednogłośnie ogłosili, że Miss Oh nie osiągnęła wierzchołka (Korea Times).

"Dowody jej wejścia na szczyt były zbyt małe" stwierdził Jae-Bong Kim, rzecznik prasowy KAF. Wnioski zostały wyciągnięte na podstawie wątpliwości: wejścia na właściwy wierzchołek, czasu wspinaczki, sprzeczności w słowach szerpów, oraz flagi (która została podobno złożona na lewo od wierzchołka), a później znaleziona w innym niższym miejscu". Lee Eui-jae, sekretarz generalny KAF, w The Korea Times powiedział, że Miss Oh została zaproponowana możliwość obrony, lecz odmówiła ona tłumacząc się nie wystarczającymi przygotowaniami.

oh-eun-sun
Oh Eun-Sun w łzach po konferencji prasowej w grudniu 2009 roku, po stwierdzeniu KAF, że potrzeba więcej dowodów na potwierdzenie jej wejścia na szczyt.

Nowe i stare zarzuty

Oh Eun-sun i sponsorujący ją Black Yak, na poprzednie zarzuty odpowiedzieli zdjęciem szczytowym (które było robione trochę pod szczytem, ze względu na huraganowy wiatr), oraz wątpliwościami co do samej wspinaczki ( nie wiedzieli gdzie była dokładna lokalizacja ostatniego obozu, przed atakiem na szczyt). Szerpowie którzy wspinali się z Miss Oh mieli różne zdanie: Dawa Wangchuk powiedział Miss Hawley, że osiągnęli najwyższy punkt góry. Nurbu Sherpa stwierdził, że grupa zawróciła około godziny przed szczytem. Trzeci szerpa nie wypowiedział się jeszcze. Co do flagi SWU Alpine Club, również są wątpliwości. Eun-sun stwierdziła że zgubiła flagę, lecz na niektórych zdjęciach flaga wystaje jej z kieszeni kurtki. Black Yak został oskarżony o usunięcie flagi za pomocą Photoshopa.

missohkangchensummit
Kontrowersyjne zdjęcie szczytow, pokazujące skały na wierzchołku Kanczendzongi

Miss Oh, Edurne Pasaban, Liz Hawley i Media

Po usłyszeniu zarzutów z KAF, Eun-sun mocno zaprzeczyła wszystkim oskarżeniom, oraz że zwoła niedługo konferencję prasową, aby bronić się: " Będę zbierać dowody aby udowodnić moje wejście, oraz odpowiedzieć na zarzuty".

Druga zdobywczyni 14 ośmiotysięczników Edurne Pasaban nie ma nic do dodania w kwesti wątpliwości które napisała kilka miesięcy temu". "Miałam wątpliwości co do jej wejścia, dlatego rozgłośniłam tą sprawę. KAF teraz również je ma, pokazując że nie jestem odosobniona w moich przypuszczeniach. Jedyne co mogę udowodnić to moje własne zdobycie korony".

Tymczasem, media poddają w wątpliwość wejście Koreanki na Kanczendzongę. Z kolei w hiszpańskich mediach uznano Edurne "Za oficjalnie pierwszą", oraz podając "nieoficjalne" zapewnienia Miss hawley, że Miss Oh musi powtórzyć wejście na Kanczendzongę.

Według kroniki wejść Miss Hawley. Eun-Sun Oh, weszła na Kanczendzongę 6 maja 2009 roku około 17.45 wraz z Dwa Wangchuk (Dawa Ongchu) Sherpa (Mathilow, Nepal), Nurbu Sherpa (Nurbugaon, Nepal) i Pema Tshering Sherpa (Upper Walung, Nepal). To było pierwsze wejście w sezonie i warunki nie były jeszcze za dobre.

Po upublicznieniu wątpliwości Edurne Pasaban wiosną tego roku, sponsor Eun-Sun Oh Black Yak oświadczył że koreanka była widziana na wysokości 8400m blisko charakterystycznych skał ("finger-nail"), zanim zniknęła w mgle pomiędzy szczytem, a Yalung-kang (zachodni wierzchołek Kanczendzongi).
"Wejście na szczyt z tego punktu zajmuje około 3 godziny 40 minut", według wielu zdobywców szczytu. Niektórzy szerpowie twierdzą że wystarczy 1-2 godziny.

Wątpliwości jednak są: Czas ataku szczytowego był dziwny, nie ma zdjęcia szczytowego )poza zdjęciem sponsorskim zrobionym trochę poniżej wierzchołka, ze względu na złą pogodę wedłuch koreanki. Możliwe, że niedługo wszystko wyjaśni się gdy dostarczone zostaną dowody.

Źródło: ExplorersWeb