Log in
    

Pobieda 2010 - Szczyt zdobyty! Ola Dzik zdobyła tytuł "Śnieżnej Pantery"

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

pobieda2010-logoW ostatnich dniach informowaliśmy o trudnej sytuacji na Piku Pobiedy zespołu A.Dzik, K.Hornowski, K.Starek. Jak wiadomo wszystko skończyło się dla polskiego zespołu pomyślnie. Ola otrzymała prawo do tytułu Śnieżnej Pantery."

 

Dziś możemy poinformować i potwierdzić, że cały ten zespół - zanim załamała się pogoda - zdobył główny szczyt Piku Pobiedy 7439 m.
Wierzchołek osiągnięto 24 sierpnia o godzinie 12.40. Tym samym Aleksandra Dzik została pierwszą kobietą z Polski, która zdobyła wszystkie siedmiotysięczniki byłego Związku Radzieckiego i jako pierwsza Polka otrzymała prawo do tytułu Śnieżnej Pantery."

23 sierpnia Krzysztof Starek, Aleksadra Dzik i Jakubem Hornowski stanęli na szczycie Piku Pobiedy, ale podczas powrotu zostali uwięzieni na cztery dni na wysokości 6900 m. Duże opady śniegu i fatalna pogoda nie pozwalały im się ruszyć w dół i sytuacja stawała się dramatyczna.

28 sierpnia udało im się zejść do obozu 4 znajdującego się na wysokości 6100 metrów.

29 sierpnia podjęto próbę śmigłowcowej akcji ratunkowej, lecz wspinacze byli jeszcze za wysoko. Zrzucono im jedynie butle z gazem i pożywienie.

30 sierpnia udało się zebrać wszystkich wspinaczy z Piku Pobiedy.

Wszyscy są zdrowi, ale Kuba Hornowski ma odmrożenia rąk i stóp drugiego stopnia, a Ola Dzik drobne odmrożenia palców rąk.

Źródło: Góryonline.com, wspinanie.pl