Log in
    

Nowe linie w Karakorum

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

NewsImage.aspxZdominowany przez kiepską pogogę i katastrofalną powódz sezon, okazał się bardzo słaby. Niewiele ekspedycji odniosło sukces. Jednakże paru się udało. Dwa zespoły wspięły się nowymi liniami na zachodnią ścianę K7 West (6858 metrów) w Charakusa Valley.

 

W tej chwili nie ma dokładnych danych. Prawdopodobnie Rosjanie Vjacheslav Ivanov i Oleg Koltunov wspięli się prawię pionową granitową ścianą, ściana kończy się na wysokości około 6200 metrów. Jednakże, nie wiadomo, czy wspinali się dalej mikstowym terenem, aby osiągnąć szczyt.

Włosi Lorenzo Angelozzi i Daniele Nardi nie mieli tyle szczęścia. Spędzili około 10 dni w ścianie, robiąc 8 wyciągów (270 metrów) o trudnościach do VII+, A2/A3, kiedy to obryw skalny zniszczył im portaledga.

NewsImage.aspx
Farol West (6370m) z wyrysowanymi prawdopodobnymi liniami nowych dróg: Telegraph Road prowadzącą na szczyt i Open Eyes na małą skalną turnię Punta Margherita. (fot. Daniele Nardi)

K7 West został zdobyty tylko raz. W 2007 roku, gwiazdorski zespół: Vince Anderson, Steve House i Marko Prezelj wspięli się południową ścianą w trzydniowym ataku w stylu alpejskim. Robiąca wrażenie 2000 metrowa droga ma trudności około 6b+, WI5.

Nie obyło się bez polskiego akcentu. Tego samego roku Nico i Olivier Favresse, Adam Pustelnik i Sean Villanueva prawie zrobili linię na zachodniej ścianie K7 West, na prawo od włoskiej lini. Przewspinali 1200 metrów o trudnościach do 5.12+ RP (tylo 5 metrów A1), osiągając łatwy teren 300 metrów poniżej szczytu. Po 15 dniach w ścianie (7 dni to burze) przewspinali 26 wyciągów w kapsułkowym stylu. Brak jedzenie i prognozy pogody zmusiły ich do cofnięcia się z najwyżej osiągniętego punktu.


Włosi Angelozzi i Nardi, gdy już bezpiecznie zjechali z ściany, postanowili wspiąć się na pocieszenie na Farol West (6370m). Jednakże nie znali nazwy szczytu, oraz myśleli, że jest dziewiczy.

W rzeczywistości było wiele wyjść na trzy główne wierzchołki Farol. Włączając w to największy Farol West, po raz pierwszy zdobyty w 1991 roku, przez Brytyjczyków. Ian Stewart i Neil Wilson zdobyli go 1000 metrową południową ścianą.

Włosi postanowili wspiąć się nową drogą, czujnym śnieżno/lodowym kuluarem, oraz mikstowym terenem na szczyt. Linię zrobili w stylu non-stop. 32 godziny z Base Campu, z czego 21 godzin wspinaczki. Trudności M4/M4+, 5c/6a, długość 900 metrów, nazwa Telegraph Road.
Później, ten zam zespół wspiął się na małą, dziewiczą turnię skalną u podstawy południowo-zachodniego żebra of Farol West. Nazywając ją Punta Margherita. 400 metrowa droga Open Eyes została wyceniona na IV WI5 M5 V/V+.


4 portugalskich wspinaczy: Leopoldo Faria, Bruno Gaspar, Rudi Rosado i Ana Silva zrobili nową drogą na Babar Wall, niedaleko znanej Amin Brakk. Po 4 dniach wspinaczki i czyszczenia systemu rys doszli do prostego terenu (zostały im dwa wyciągi). Niestety Faria miał lot który skończył się kontuzją nadgarstka i stopy. Zespół zaczął wycof (nie bez trudności), po przewspinaniu 550 terenu do 7a+.

Źródło: thebmc.co.uk