Log in
    

Exploratorski Alpinizm w Kirgizji

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
  Góry Kirgizji tego lata były bardzo eksplorowanym terenem przez wspinaczy.
  Powstało wiele nowych dróg dolinie Djangart Valley i górach
  Torugart-Too.

 

 

W lipcu 2010 wbrew złej pogodzuie zespół angielsko-amerykański dokonał 3 pierwszych wejść na szczyty w rejonie Djangart. Bazę założyli w Djangart Valley leżącej niedaleko Inylczyka w Tien Shanie. Z tąd atakowali wszystkie 3 szczyty.Na początek brytyjczyk Daniel Clark i Matthew Traver oraz amerikanin Michael Royer wspieli się drogą Horseman's Horror
(D+, 700m), linia prowadzącą przez śnieg i lód kuluarem na północnej ścianie Peak Howard-Bury (4766m).
Następnie Royer i Traver wspieli się wschodnią ścianą na inny niezdobyty dotychczas szczyt, który nazwali Sutherland o wysokości (5080m), nową drogę nazwali "Will Your Anchor Hold?" (TD-, 700m). Następnym krokiem Royer'a i Traver'a to wspinaczka drogą "Postcard for the Chief "(AD+, 650m) północną droga i północno-wschodnia ścianą Illumination (5048m).
Szkoccy wspinacze John Proctor, Adam Russell i Robert Taylor zdobyli 3 nowe drogi w górach Torugart-Too na granicy Kirgisko-Chińskiej pod koniec lipca i na początku sierpnia. Proctor i Taylor zdobyli Mur Samir (ok. 5008m) o trudnościach AD. NastępnieTaylor i Russell wspieli się na szczyt Karyshkyr (4836m). Drogę tą wycenili na PD+. Na koniec Proctor i Russell zdobyli po lodowej wspinaczce Teke-Lutor Glacier (4850m).
żródło: alpinist.com