Log in
    

Wieści z Himalajów : pojedynczy wszpinacze na Cho Oyu i Evereście, wieści z Lhotse

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

santiago-miniTegoroczny sezon na Cho Oyu był bardzo marny. Tylko 3 osoby weszły na szczyt! Quintero i Koreańscy wspinacze wykorzystali okno pogodowe, które skończyło się dziś. Z kolei tylko na siebie (i szerpów) może liczyć Eric Larsen, który próbuje wspiąć się na Everest. Niedaleko Jordi Tosas i Jordi Corominas aklimatyzują się, przed próbą zdobycia południowej ściany Lhotse.

Zaginieni rosyjscy wspinacze w okolicy Tengkang Poche.

Pod koniec września zaginęli dwaj rosyjscy wspinacze Alexey Gorbatenkov i Svetlana Gutsalo w okolicach Tengkang Poche (6500 metrów). Szczyt ten jest niedaleko wioski Thame, w rejonie Khumbu. Rosjanie mieli lecieć 7 października do domu. Do dziś nie ma żadnych wieści od nich.
Rodzina i przyjaciele poszukują informacji o zaginionych. Ktokolwiek kto ma o nich informację proszony jest o kontakt przez portal ExplorersWeb, lub RussianClimb

Lhotse

Duet "Jordis" (Corominas i Tosas) powrócili po Lhotse Shar, gdzie aklimatyzuję się do 7000 metrów. "Na górze jest mnóstwo śniegu w tym sezonie. Jednak spróbujemy uderzyć na południową ścianę Lhotse. Przy pierwszym uderzeniu chcemy osiągnąć co najmniej 7500 metrów.

Cho Oyu

W ciągu ostatniego tygodnia 7 ekspedycji zrezygnowało z atakowania szczytu. "Tylko Koreańczycy i paru niezależnych wspinaczy zdecydowało się na oczekiwanie w ABC na okno pogodowe". "Podobno koło 13 października warunki powinny się poprawić", stwierdza Santiago Quintero.

20101011xsantiago

Santiago Quintero na Drodze Klasycznej na Cho Oyu.
Fot. arch. Santiago Quintero

Mount Everest

Po północnej stronie Everestu, Włoska ekspedycja zdecydowała się zakończyć działania, ze względu na warunki w Kuluarze i śmierć Waltera Nonesa. "Nie rozważaliśmy nawet podejścia klasyczną drogą na Everest. Przyjechaliśmy tu zjechać z Everestu, a na drodze klasycznej nie ma warunków do zjazdu (wystające skały). Do tego jest duże zagrożenie lawinowe.

20101011xeverestnorth

Północna strona Everestu - Miejsce medytacji

Źródło: ExplorersWeb.com