Log in
    

Zapowiada się ostra zima w górach wysokich

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Sezon zimowy 2012/13 zapowiada się naprawdę ciekawie. Zostaną zatakowane dwa do tej pory niezdobyte szczyty ośmiotysięczne: Broad Peak (Polacy), Nanga Parbat (Polacy i wyprawa węgiersko-rumuńsko-amerykańska). Dodatkowo Denis Urubko i Aleksiej Bołotow chcą wytyczyć nową drogę na Mount Evereście w stylu alpejskim.

Broad Peak

Dziś odbędzie się przedwyprawowa konferencja prasowa wyprawy na Broad Peak. Większość wyposażenia jest już w bazie. Uczestnicy wyjadą w drugiej połowie grudnia (więcej szczegółów podczas konferencji). Wiemy już, że skład ekipy będzie składał się z niżej wymienionych osób:

Poniżej publikujemy skład zbliżającej się zimowej wyprawy na Broad Peak 2012/13. Zapraszamy do lektury!

Krzysztof Wielicki - kierownik wyprawy - Klub Wysokogórski Katowice. Nestor polskiego himalaizmu. Zdobywca Korony Himalajów. Autor trzech pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki. Jako pierwszy człowiek w historii zdobył ośmiotysięcznik - Broad Peak 8047 m - w ciągu jednego dnia, w czasie 16 godzin. Na 3 ośmiotysięczniki wszedł samotnie, wytyczył 3 nowe drogi. Zimą 2003 prowadził zimową wyprawę na K2 a zimą 2007 zimową wyprawę na Nanga Parbat.

Maciej Berbeka - Klub Wysokogórski Zakopane. Nestor polskiego himalaizmu. Dokonał dwóch pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki, wytyczył 3 nowe drogi. Zdobył w sumie 5 szczytów ośmiotysięcznych. W 1988 roku był bliski zimowego zdobycia szczytu Broad Peaka, zatrzymał się na przedwierzchołku o wysokości 8027 m - do niego przez 23 lata należał zimowy rekord wysokości w K Karakorum. Zwyciężyć znaczy przeżyć. Maciej Berbeka jest przewodnikiem wysokogórskim i mieszka w Zakopanem.

Adam Bielecki - Klub Wysokogórski Kraków. Ma 29 lat i wspina się w górach od lat 13. Leader kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m. W lipcu 2012 wszedł na K-2 8611 m. Pochodzi z Tychów, mieszka w Krakowie

Tomasz Kowalski - KW Warszawa, 27 lat. Organizator i uczestnik kilkunastu wypraw górskich w m.in Alpach, Andach, Alasce oraz Pamirze i Tien-Shanie. W 2010 roku przeszedł 100 km trawers masywu Mount McKinley. W 2011 roku, w ciągu jednego sezonu zdobył 4 siedmiotysięczniki leżące na terytorium byłego Związku Radzieckiego za co otrzymał wyróżnienie w konkursie Kolosy. Pochodzi z Dąbrowy Górniczej, mieszka w Poznaniu.

Artur Małek - Klub Wysokogórski Katowice. 33 lata. Doświadczony taternik. Ma na swoim koncie zimowe wspinaczki zarówno na Kazalnicy Mięguszowieckiej jak i na Alpamayo 5947 m . Jesienią 2012 podczas wyprawy PZA na Lhotse osiągnął wysokość 8000 m. Mieszka w Tychach

Widać, że zachowano proporcję pomiędzy młodszymi i starszymi uczestnikami. Ciekawym akcentem jest udział Macieja Berbeki, który w zimie 1987/1988 wszedł na przedwierzchołek Broad Peak - tzw. Rocky Summit. 

Nanga Parbat

Pod Nangą będą działać dwie wyprawy. Pierwsza w składzie Tomasz Mackiewicz, Marek Klonowski, oraz Piotr Strzeżysz i Adrian Kutarba, którzy dołączą później. Ekipa polska będzie wspinać się Drogą Schella. Jest to już trzecia wyprawa Mackiewicza i Klonowskiego na "Nagą Górę".

Droga Schella w lewej części flanki Rupal. Fot. czapkins.blogspot.com

 

Druga wyprawa to węgiersko-rumuńsko-amerykańskie przedsięwzięcie. Uczestnicy (David Klein (Węgry), Zoltan Acs (Węgry), Ian Overten (USA) i Alex Gavan (Rumunia) wyprawy zaatakują Nangę od strony Doliny Diamir (Polacy od strony doliny Rupal)

Mount Everest

Na Evereście będzie działał zgrany team Denis Urubko i Aleksiej Bołotow, którzy mają w planach wytyczenie nowej drogi w stylu alpejskim.

Denis Urubko w rozmowie z kazachskim portalem sports.kz opowiedział o swoich zimowych planach.

Wszystkie nowe drogi na Everest były prowadzone stylem himalajskim (ciężkim, wyprawowym, tzw. oblężniczym) z aklimatyzacją w bazie, z noszeniem lin i wykorzystywaniem tlenu. Styl alpejski oznacza, że chcemy zaatakować Everest bez zakładania baz i bez dodatkowego sprzętu. Robiłem już takie rzeczy na Broad Peak, Manaslu i Cho Oyu. Jeśli uda mi się wejść po alpejsku na Everest, to zapiszę się w historii. To będzie coś niesamowitego - powiedział Urubko.

Z tych słów można wywnioskować, że Urubko i jego partner Aleksiej Bołotow zaatakują szczyt z bazy wysuniętej znajdującej się na wysokości 6400 m.n.p.m.

Urubko to żywa legenda wspinaczki. Bez użycia butli tlenowych jako piętnasty człowiek w historii zdobył Koronę Himalajów. Partnerem Urubki na ogół jest Simone Moro, lecz tym razem Kazach nie będzie się wspinał w towarzystwie Włocha. Moro tej zimy nie pojawi się w Karakorum z powodu zobowiązań - jest przewodnikiem i ratownikiem górskim.

 

<a target='_blank'  data-cke-saved-href='http://drytooling.com.pl/baza/gory/937-mount-everest' href='http://drytooling.com.pl/baza/gory/937-mount-everest' title='Mount Everest - informacje, ważniejsze wyprawy, ciekawostki, zdjęcia, filmiki' class='redlinker'>Mount Everest</a>

Mount Everest

Partnerem Urubki na Everest będzie Aleksiej Bołotow, który towarzyszył polskiej ekspedycji na Lhotse. Rosjanin brał udział w nieudanym ataku szczytowym z obozu czwartego. Wraz z Agnieszką Bielecką zawrócił z powodu zbyt silnego wiatru.

Źródło: polskihimalaizmzimowy.pl, explorersweb.com, off.sport.pl