Log in
    

Pożegnanie Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W sobotę 16 marca w samo południe na zakopiańskich Krzeptówkach odbyło się pożegnanie Macieja Berbeki. Z kolei w Dąbrowie Górniczej blisko tysiąc osób pożegnało Tomasza Kowalskiego.

Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka zaginęli po tym jak wraz z Adamem Bieleckim i Arturem Małkiem zdobyli jako pierwsi w warunkach zimowych ośmiotysięcznik Broad Peak w Karakorum. Kowalski był najmłodszym, 27-letnim uczestnikiem wyprawy.

W imieniu przewodników i TOPR-owców zasługi Macieja przypomniał Apoloniusz Rajwa. Podkreślił jak bardzo troskliwym i opiekuńczym człowiekiem był Maciej Berbeka.

– Nigdy nie zostawiłby przyjaciela w górach, wiedział, że gdy nie można już pomóc, to ważna jest sama obecność, aż do końca – zaznacza Apoloniusz Rajwa.

Msza święta w intencji Macieja Berbeki. Fot. 24tp.pl / Adrian Gładecki

W prostych i przejmujących słowach o miłości do taty mówił syn Franciszek. W imieniu całej rodziny podziękował wszystkim za wspólną modlitwę. – Kochamy cię, Tato – zakończył.

Ks. Marian Mucha, kustosz Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach podkreślił, że Maciej nie lubił pożegnań. – Dlatego z moich ust nie padną słowa pożegnania. Powiem do zobaczenia, Maćku – podsumował ks. proboszcz.

Wczoraj o godz. 20 wystartował w Krakowie "Bieg Pamięci Tomka Kowalskiego". Około 70 osób z czołówkami na głowach pokonało 7,5-kilometrową trasę wiodącą od przystanku "Przegon" na Woli Justowskiej przez kopiec Kościuszki, Sikornik, zoo do kopca Piłsudskiego.

- Bieg zorganizowaliśmy, by uczcić pamięć Tomka Kowalskiego i Macieja Berbeki. Większość z nas znała Tomka, bo tak jak on biegamy ultramaratony. Poza tym Kraków to taki kanał pomiędzy Zakopanem a resztą Polski, dlatego znała go też duża część krakowskiego środowiska wspinaczkowego - powiedział Andrzej Brandt, organizator "Biegu dla Tomka Kowalskiego".

Podobne "biegi pamięci" odbyły się w niedzielę w innych miastach Polski, pierwszy - w Poznaniu, gdzie mieszkał Tomasz Kowalski.

Jeśli chcesz wesprzeć rodzinę Maćka Berbeki, to zajrzyj tutaj.

Źródło: 24tp.pl, gazeta.pl