Logo

Pierwsze wejście na Khunyang Chhish East [UPDATE]

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Znamy już szczegóły przejścia, ze strony Hansjorga Auera.

Simon prawie na szczycie. Fot. Hansjorg Auer

19 lipca Hansjorg Auer, Matthias Auer i Simon Anthamatten zdobyli Kunyang Chhish East. Szczyt ma 7400 metrów i jest jednym z najwyższych niezdobytych wierzchołków świata.

Khunyang Chhish East. Fot. arch. Hansjorg Auer

Główny wierzchołek Kunyang Chhish (7852) (21 pod względem wysokości szczyt na świecie) został zdobyty przez Polaków w 1971 roku. Jego mniejszy wschodni wierzchołek posiada imponującą 2400 metrową ścianą, na której zęby połamało sobie kilka doborowych zespołów.

 

5 czerwca do Islamabadu, bez Matthiasa (kontuzja kciuka) przyjechali Hansjorg i Simon. Mieli problemy z otrzymaniem wizy, lecz finalnie udało im się je otrzymać. Po przybyciu do bazy, szybko zaczęli się aklimatyzować na Ice Cake. W połowie czerwca dotarł jednak do nich Matthias, który z powodu braku wystarczającej aklimatyzacji nie brał udziału w pierwszym ataku.

Aklimatyzacja na Ice Cake. Fot. arch. Hansjorg Auer

Ze względu na załamanie pogody pierwsza próba zakończyła się 28 lipca na 7000 metrach. Następna próba w terminie 2-3 lipca również była nieudana.

Kolejny szturm był już w trzyosobowym zespole. 14 lipca wyruszyli. Przez pierwsze dwa dni udało im się dotrzeć do wysokości 6600 metrów. Jednakże wieczorem przyszło lekkie załamanie pogody, przez co trzeciego dnia posuwali się bardzo wolno. Zrobili zaledwie 200 metrów i założyli biwak w poszerzonej szczelinie lodowej.

Jeden z biwaków. Fot. Hansjorg Auer

Rankiem 18 lipca pogoda poprawiła się, umożliwiając sensowne wspinanie. Po wyjściu na grań na wysokości 7000 metrów spodziewali się znacznych trudności. Uskok, spod którego zawrócił Steve House okazał się jednak nie taki trudny i w południe stanęli na wierzchołku.

Kunyang Chhish East ze swoją 2400 metrową ścianą stanowił jeden z poważniejszych problemów pakistańskich gór. Pierwszymi, którzy podjęli próbę zdobycia ściany był doborowy team: Janusz Gołąb, Stanisław Piecuch i Grzegorz Skorek. W 2003 roku zaatakowali ścianę w stylu alpejskim, docierając w 30 godzinnym ataku do wysokości 6700 metrów. Złe warunki i załamanie pogody, po biwaku sprawiły, że jedynym sensownym wyjściem był odwrót.

3 lata później zjawili się tam Kanadyjczycy: Ben Firth, Rafał Sławiński, Eamonn Walsh i Ian Welsted. Dotarli oni do tej samej wysokości co Polacy.

Linia drogi Hansjorg Auer, Matthias Auer i Simon Anthamatten. Fot. arch. Hansjorg Auer

300 metrów do wierzchołka zabrakło jeszcze tego samego sezonu Amerykanom. I to nie byle komu. Vince Anderson i Steve House utknęli na wschodniej grani. „ Na prawo był masywny nawis, na lewo gładka ściana. Wobec braku sprzętu, złej skały, zimnego wiatr i ogólnego zmęczenia, zdecydowaliśmy się na odwrót”, pisał Steve House.

Łącznie było 5 zarejestrowanych prób zdobycia.

Źrodło: altitudepakistan.blogspot.com

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski