Log in
    

Tragiczny finał nowej drogi na Broad Peak [*]

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

16 lipca trzech uczestników pięcioosobowej irańskiej wyprawy na Broad Peak stanęło na szczycie. Niestety podczas zejścia załamanie pogody uniemożliwiło im zejście.

Linia irańskiej drogi na Broad Peak. Fot. explorersweb.com

Adian Buzurgi, Jarahi Pouya i Keivan Mujtaba zaatakowali Broad Peak 13 lipca (z obozu III na wys. 7100 m). Potrzebowali trzech biwaków, aby wydostać się na grań, by 16 lipca stanąć na wierzchołku.

Nowość biegnie płd.-zach. żebrem położonym z prawej strony drogi normalnej. Łączy się z nią w obozie III, a następnie ucieka w zachodnią ścianę kopuły szczytowej.

Ze szczytu wracali drogą normalną do obozu III. Jednakże pogubili się i musieli dwie noce biwakować na wysokości 7800 metrów. Kończył im się gaz i jedzenie, więc poprosili o pomoc.

18 lipca Aidin Bozrogi skontakyował się z bazą mówiąc, że namiot został zerwany, a jeden z jego towarzyszy jest w złym stanie.

Ostatni kontakt miał miejsce 20 lipca. 21 lipca himalaistów wypatrywano z helikoptera. Kolejneją akcję poszukiwawczą odwołano z powodu załamania pogody. Szanse przeżycia Irańczyków są znikome.

Źródło: explorersweb.com