Log in
    

Ciekawe przejścia na dalekim wschodzie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Nepalu za sprawą zespołu Domen Kastelic i Sam Hennessey przejścia doczekała się dziewicza zachodnia ściana Chugimago. Z kolei w październiku 2014 roku Simon Gietl, Daniel Tavernini i Vittorio Messini dokonali kilku przejść w masywie Minya Konka (Syczuan w Chinach).

Chugimago

Chugimago 6259 zwany też Chukyima Go leży w rejonie Rolwaling w Nepalu. Po raz pierwszy został zdobyty przez brytyjsko-nepalską wyprawę w 1952 roku (Tom MacKinnon, George Roger, Douglas Scott, Tom Weir, Ang Dawa Sherpa, Dawa Tenzing Sherpa and Mingma Sherpa). Pierwsze wejście miało miejsce WNW granią

Linia drogi zachodnią ścianą Chugimago. Fot. arch. Hennessey - Kastelic

Słoweniec Domen Kastelic i Amerykanin Sam Hennesey w ramach aklimatyzacji zdobyli Yalung Ri (5630), z którego rozpościera się dobry widok na zachodnią ścianę Chugimago. Finalne przejście miało miejsce w dniach 11-12 października. Zaczęli dzień wcześniej, ale niespodziewane załamanie pogody opóźniło ich atak o jeden dzień. Na dole śnieg był dość głęboki, lecz w środku natrafili na doskonałe mikstowe warunki. W górze śnieg ponownie był dość sypki. Pod wieczór dotarli do grani gdzie założyli obóz.

Następnego ranka zostawili sprzęt biwakowy i ostatnie 150 m do wierzchołka pokonali na lekko w 3 godziny. Prawdopodobnie jest to dopiero drugie wejście na ten trudny wierzchołek. Zeszli drogą wejścia.

Syczuan

W październiku Simon Gietl i Daniel Tavernini z południowego Tyrolu oraz Vittorio Messini z wschodniego Tyrolu eksplorowali masyw Minya Konka.

Pierwszym celem było Little Konka (5928 m). 17 października zespół założyć ABC na 4600 m . Następnego dnia pokonali północno-zachodnią ścianę. O 13.00 zameldowali się na wierzchołku. Podczas zejścia napotkali na 3 stanowiska zjazdowe (podejrzewają, że należały do ekspedycji Koreańskiej, która przeszła zachodnią ścianę.

Jednakże głównym celem był 800 metrowy granitowy filar zwany Stiffler's Mum. Pierwszą próbę podjęła na nim francuska ekspedycja w 2010 roku.

Ekipa na Little Konka. Fot. arch. wyprawy

Po czterech wyciąga musieli jednak zrezygnować, ze względu na mroźne warunki. Pogoda była stabilna, lecz było dość zimno. Zdecydowali się zmienić cel na szczyt pomiędzy Stiffler's Mum i Melcyr Shan. Finalnie znaleźli tam dobry lód i granit. Szczyt o wysokości 5860 m nazwali Tirol Shan.

Źródło: planetmountain.com