Log in
    

Pierwsze styczniowe wejście na Khan Tengri

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

20 stycznia 3 członków Kazachskiej Narodowej Kadry Wspinaczkowej dokonało pierwszego wejścia w styczniu na Khan Tengri (7010m), w północnym Tien Shanie. Khan Tengri jest najdalej na północ wysuniętym 7000 tysięcznikiem na świecie, co sprawia, że zimy bywają naprawdę "mroźne". Weterani wysokich wspinaczek: Idor Gabbasov, Vasili Pivtsov i Alexander Sofrygin weszli na szczyt Drogą Solamatova (Rosyjskie 5b), północną ścianą. Atak trwał 13 dni! Ich przejście, jest dopiero trzecim zdobyciem zimowym góry (pozostałe dwa miały miejsce w lutym (1993,2002), w cieplejszych warunkach.

Khan Tengri. Idealna Góra

Idealny kształt Khan Tengri! (fot Vladimir Kopylov)

Khan Tengri jest uznawane, za jeden z napiękniejszych szczytów na świecie. Góra została po raz pierwszy zdobyta w 1931 roku, przez ukraińskiego wspinacza M. Pogrebetskiy. Klasyczna Droga Pogrebetskiy-ego (Rosyjskie 5b) przebiega z południowej strony góry.

Kazachscy wspinacze dotarli do base campu 8 stycznia i rozpoczęli proces aklimatyzacji, rozbijając 2 niższe obozy na ich drodze. Lider Ekspedycji Maxut Zhumayev musiał zostać ewakuowany helikopterem, ze względu na problemy z sercem. Zespół wyruszył do ataku szczytowego 16 stycznia. 3 obóz założyli oni na 5900 metrów, na żebrze pomiędzy Khan Tengri i Pikiem Chapaeva (6371m) 18 stycznia, lecz tam byli zmuszenie przeczekać jeden dzień niepogody. Mroźna pogoda podczas ataku szczytowego sprawiła, że Dmitry Khonin musiał zawrócić. 3 zdobywców osiągnęła szczyt o godzinie 14.30 lokalnego czasu, następnie spędzili oni noc w obozie 3, a rano zeszli do Base Campu.

Źródło: alpinist.com