Log in
    

Annapurna Dream. Synergia pokoleń - Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

11 marca wyrusza do Nepalu z Polski duet Kinga Baranowska i Piotr Pustelnik na wyprawę. Celem jest wejście na Annapurnę, drogą niemiecką na północnej ścianie.

Annapurna_small_NF_Route

Północna ściana Annapurny z zaznaczoną planowaną linią wejścia. (fot. Ferran Latorre)

Do Polaków dołaczą w Nepalu jeszcze Peter Hamor (Słowacja) oraz Horia Colibasanu (Rumunia). Po połączeniu zespół zamierza aklimatyzować się siedmiotysięczniku Pumori w dolinie Khumbu tuż przy Evereście. Druga część wyprawy to już północna ściana Annapurny, drogą niemiecką.

Uczestnicy wyprawy

Kinga Baranowska

Kinga Baranowska

Himalaistka młodego pokolenia, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka - Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej, a także członkini zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia środowiskowe m.in. nagrodę Ministra Sportu za wspinaczkę na trzeci szczyt świata. Od kilku lat sukcesywnie realizuje swoje plany związane z Koroną Himalajów, której do tej pory nie osiągnęła żadna kobieta na świecie. Z wykształcenia geograf i ekonomistka.

Piotr Pustelnik

Piotr Pustelnik

Wspina się od 1975 roku. Instruktor alpinizmu. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Dolomitach, w Pamirze, Karakorum i Himalajach. Laureat Nagrody "Fair Play" Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Honorowy Obywatel Miasta Łodzi. W latach 1990 - 2008 wszedł na 13 z 14 szczytów ośmiotysięcznych. Do skompletowania Korony Himalajów została mu Annapurna. Z zawodu inżynier chemik. Doktor nauk technicznych. Specjalność: ryzyko przemysłowe i bezpieczeństwo biznesowe.Annapurna (8091 m n.p.m.) to dziesiąty co do wysokości szczyt ziemi, położony w Himalajach Nepalu. Annapurna należy do niskich ośmiotysięczników, jednak jest zaliczana do gór bardzo trudnych i niebezpiecznych. Do 2005 roku zarejestrowano zaledwie 103 wejścia na wierzchołek główny. Masyw Annapurny jest bardzo rozległy.

Jest to pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty przez człowieka - w 1950 roku szczyt po ciężkiej walce osiągnęli Maurice Herzog i Louise Lachenal, Francuzi.
Do tej pory na głównym wierzchołku Annapurny stanęło 8 osób z Polski. Pierwsi to Artur Hajzer i Jurek Kukuczka, którzy weszli na szczyt zimą w 1987 roku.

Sponsorzy wyprawy Annapurna: Synergia pokoleń

Źródło: strona Kingi Baranowskiej, wspinanie.pl