Logo

The Sharks Finn na Meru Peak - Uzupełnienie!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Członkowie teamu The North Face podjęli się zadania zmierzenia z 6660 metrową ścianą Meru a dokładnie zdobywali oni filar Shark's Fin na północno-zachodniej ścianie szczytu.

alt

Fot. The North Face Journal

W tym roku członkowie teamu The North Face: Conrad Anker, Jimmy Chin i Renan Ozturk po raz pierwszy w historii zdołali pokonać wszystkie trudności ściany, która od lat przyciągała do siebie najlepszych wspinaczy świata. Shark's Fin to droga, która w świecie wspinaczkowym pozostawała synonimem niezdobytego.

alt

Fot. The North Face Journal

W 2003 roku wraz Brucem Millerem i Dougiem Chabotem Conrad Anker zdołał pokonać 2/3 drogi. W 2008 roku wraz z Jimmym Chinem i Renanem Ozturkiem powrócili, by po 19 dniach wspinaczki zawrócić jedyne 100 metrów od szczytu. – „To jedna z najbardziej technicznych wspinaczek na dużych wysokościach w niewyobrażalnie trudnych warunkach. Tym razem powróciliśmy tam by wyrównać pewne rachunki. Każdy z nas miał coś co motywowało go do wspinaczki” - relacjonuje Anker.

alt

Fot. The North Face Journal

"Dopełniamy się nawzajem. Conrad jest mistrzem wspinaczki w lodzie, Jimmy świetnie radzi sobie w czasie wspinaczki hakowej i ma dużo siły do torowania drogi w głębokim śniegu. Ja z kolei lepiej czuję się na klasycznych środkowych odcinkach..." – relacjonuje Ozturk, który uczestniczył w wyprawie zaledwie pięć miesięcy po wypadku skialpinistycznym w Jackson Hole, kiedy to uszkodził kręgosłup i czaszkę.

alt

Fot. The North Face Journal

alt

The Shark's Fin na szczycie Meru Peak z wyrysowanymi trzema drogami
Jan Krisinger
© Czechclimbing.com

Tzw. Meru Kit, czyli zestaw The North Face stworzony specjalnie z myślą o wspinaczce wysokogórskiej, testowali uczestnicy tejże wyprawy -  "Pracowaliśmy nad stworzeniem produktów dostosowanych do warunków panujących na Meru. Znaleźć w nich można wiele rozwiązań, które powstały w czasie naszej wcześniejszej próby. Szczególnie ważne było zachowanie odpowiedniej proporcji pomiędzy zdolnością ubrań do zachowania ciepła, a ich wagą"- tłumaczy Chin.

 

Źródło: ukclimbing.com, http://off.sport.pl

 

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski