Log in
    

Illuminati dla Ines Papert i Lisi Steurer

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

27 stycznia Ines Papert i Lisi Steurer przeszły mikstową drogę Illuminati M11+ WI6+. Drogę znajdującą się w Val Lunga (Włochy) wytyczył w 2006 roku Albert Leichtfried. Według autora jest to poważna wspinaczka lodowo-mikstowa. Szczególnie ostatni lodowy wyciąg jest trudny, ale piękny. Jak sam Albert stwierdził cieszy się, że wszystko podczas wspinaczki poszło ok i że już się więcej na tę drogę nie wybiera.

I. Papert

Ines Papert na Illuminati. Fot. Hans Hornberger

Ines Papert (z Albertem Leichtfriedem) chciała tą drogę powtórzyć już w 2006 roku, lecz wtedy na przeszkodzie stanęły trudne warunki i słaby lód. Powróciła na drogę w 2009 roku wraz Kurtem Astnerem, lecz tym razem kurtyna nie była uformowana. Kolejny powrót to 2010 rok, kiedy to z Angeliką Rainer próbowały zrobić drogę. Tym razem przeszkodą były niskie temperatury. Prowadzienie M11+ przy -20°C i cienkich rękawiczkach było średnim pomysłem.

I. Papert

Ines Papert na Illuminati. Fot. Hans Hornberger

27 stycznia warunki wreszcie dopisały. Wraz z austriacką przwodniczką Lisi Steurer podeszły pod drogę i wszystko zagrało. Droga zaczyna się 30 metrowym odcinkiem za M11- który doprawadza do dachu, następny kluczowy wyciąg za M11+ doprowadza do lodu. 30 metrowej wysokości naciek lodowy miał około metr szerokości... Dopiero po 20 metrach wspinaczki udało się założyć śrubę.

I. Papert

Ines Papert na Illuminati. Fot. Hans Hornberger

Jest to prawdopodobnie trzecie powtórzenie drogi, a na pewno pierwsze kobiece.

Źródło: planetmountain.com