Log in
    

Ironman D/M14+ Roberta Jaspera

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

„Tegoroczna zima z początku była zbyt ciepła, by następnie być zbyt zimna”. Pomimo tego, że sezon 2011/2012 nie sprzyja wytyczaniu mikstowych linii w akceptowalnych warunkach. Nie przeszkodziło to Robertowi Jasperowi wytyczyć nową trudną drogę drytoolową Ironman M/D14+, która jest kombinacją 3 dróg: Superman M13+, Batman M12 i końcówka Winner M11-.

R. Jasper na Ironman

Robert Jasper na Ironman. Fot. Frank Kretschmann

Należy nadmienić, że wszystkie te drogi były swego czasu przełomami w drytoolingu. Droga ma około 40 metrów długości – z czego około 20 metrów dachu - i jest swoistym testem wytrzymałości i zwierzęcej siły.

Ironman powstał w szwajcarskim Eptingen, który można uznać za lokalną ładownie Jaspera. Tutaj wytyczył w 1997 roku drogę Trai de lune M8+, pierwszą o takiej wycenie w Europie, do tej pory nie powtórzonej!

Później dorzucał kolejne realizacje. 2003 rok – Batman M12, 2009 – Superman M13+.

R. Jasper na Ironman

Robert Jasper na Ironman. Fot. Frank Kretschmann

Wyjątkowo wysokie temperatury sprawiły, że w tym roku na projekcie nie było w ogóle lodu, ale formę Robert Jasper miał! 40 metrowa droga nazwana Ironman została pokonana bez lodu i dla takiej drogi Jasper proponuje wycenę D / M14+, która prawdopodobnie będzie zależała od warunków lodowych.

R. Jasper na Ironman

Robert Jasper na Ironman. Fot. Frank Kretschmann

„Zmiany klimatyczne powodują, że pogoda jest coraz bardziej nieprzewidywalna, przez co trzeba być bardziej kreatywnym. Wycena M / D od „Mixed Dry” ma według mnie więcej sensu na takie drogi, na których nie znajdziemy za wiele lodu. Dla mnie drytooling jest idealnym zimowym treningiem, a do tego daje dużo zabawy.”

Dla wszystkich którzy chcieliby wiedzieć czego można się spodziewać na M14+, polecamy artykuł o stopniach we wspinaczce zimowej.

Poniżej filmik na którym zobaczycie  m.in. drogę Superman M13+

Źródło: goryonline.com, planetmountain.com